خانه فناوری های همگرا تراریخته هایی بدون ژن های انتخابگر

تراریخته هایی بدون ژن های انتخابگر

0
0
200
تراریخته هایی بدون ژن های انتخابگر

تراریخته هایی بدون ژن های انتخابگر

✅ در فرایند تولید تراریخته هایی که در بازار وجود دارند یا برای مقاصد تحقیقاتی تولید می شوند، معمولاً از ژن هایی استفاده می شود که نقش انتخابگر را بازی می کنند. یعنی ژن هایی که خود آن ها یا پروتئینی که بیان می کنند، میان گیاهانی که ژن مد نظر را دریافت کرده اند و گیاهانی که دریافت نکرده اند ، تمایز می گذارند.


کاهش مقدار DNA و پروتئین های غیر خودی که در محصول نهایی وجود دارد ، از اهداف پژوهشگران و تولیدکنندگان محصولات تراریخته است زیرا تولید تجاری این محصولات همراه با نگرانی هایی درباره این ژن ها است.

پژوهشگران تاکنون از روش های گوناگونی برای این هدف استفاده کرده اند که از آن ها می توان به روش های مبتنی بر نوترکیبی های جایگاه ویژه و استفاده از وکتور های دوگانه اشاره کرد. اما کارامد ترین این روش ها روشی بوده است که موسوم به تراریختگی همراه ( co-transformation) است.

اساس این روش بر جدا شدن کروموزوم ها حین تقسیم میوز استوار است. ژن انتخابگر و ژن هدف را می توان بر روی دو کروموزوم متفاوت گیاه والد سوار کرد و از این گیاه جمعیت در حال افتراق گرفت. در این صورت در جمعیت در حال افتراق ، با قوانین ژنتیک درصدی از زاده ها تنها ژن مد نظر را دارند و فاقد ژن انتخابگر می باشند. این روش در گیاهانی مانند تنباکو و برنج تا کنون انجام شده و موفقیت آمیز بوده است.

در مطالعه اخیر در دانشکده علوم کشاورزی چین، همین روش برای گندم هگزاپلویید به کار رفته است. گندم هگزاپلویید مهم ترین و پرمصرف ترین غله جهان به شمار می آید. پژوهشگران این مرکز موفق شده اند ژن نشانگر gus را به همراه ژن انتخابگر bar با ۴۹% کارامدی ، در گندم هگزاپلویید وارد کنند. ژن bar ژن مقاومت به علفکش گلیفوسینات است که به عنوان انتخابگر استفاده می شود. گندم هایی که با استفاده از گلیفوسینات پژمرده نمی شوند ، ژن مورد نظر را دریافت کرده اند.

✅ترجمه و آماده سازی: محسن رحیمی نژاد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در کانال زیست فن
عضویت در زیست فن پزشکی کشاورزی دام شیلات

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی چوپانی
بارگذاری بیشتر در فناوری های همگرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

معرفی برترین مقالات زیست فناوری در هفته ی اخیر: جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷

معرفی برترین مقالات زیست فناوری هر هفته در سایت زیست فن، مقالات بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنو…