بیوتکنولوژی داروییعلوم اعصاب

ترمیم آسیب های سکته مغزی

کاهش جریان خون مغزی در سکته، عامل اصلی مرگ و ناتوانی های ناشی از سکته است و درمان های مؤثر اندکی در مقابله با این مسأله وجود دارند.


محققان دانشگاه منچستر، در تحقیقات خود دریافتند که داروی جدید و بالقوه ی ضد سکته مغزی، سبب محدودیت در مرگ سلول های مغزی جوندگان و همچنین تحریک ایجاد نورون های جدید (نوروژنز) می شود.

این یافته ها تأییدی بر استفاده از داروی ضد التهابی، آنتاگونیست گیرنده اینترلوکین-۱ (IL-1Ra) به عنوان درمانی جدید برای سکته مغزی می باشند. این دارو هم اکنون مجوز استفاده انسانی در بعضی بیماری ها مانند آرتریت روماتوئید را دارد.

در کنار جلوگیری از آسیب های اولیه ناشی از سکته، ویژگی برجسته این دارو نسبت به نمونه های مشابه، کمک به بافت مغز در بازه طولانی مدت از طریق تولید سلول های عصبی جدید است. این امر به بازیابی عملکرد از دست رفته بخش های آسیب دیده مغز کمک می کند.

در تحقیق پیشین این گروه، ماده IL-1Ra سبب بازیابی آن دسته از توانمندی های حرکتی جوندگان گردید که پس از سکته از دست رفته بودند.

البته تا تأیید نهایی این ماده جهت استفاده در بیماران دچار سکته مغزی، مسیری طولانی از کارآزمایی های بالینی باقی مانده است.

ترجمه: محمد بهنام راد

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن