بیوتکنولوژی پزشکی

ترمیم زخم بدون تشکیل اسکار در جنین مگس میوه

| ترمیم زخم بدون تشکیل اسکار در جنین مگس میوه

✅ بخیه درمان زخم‌های عمیق است، اما می‌تواند یک اسکار به‌جا بگذارد. اکنون محققان مکانیسم بهبود زخم بدون تشکیل بافت اسکار در جنین مگس میوه را کشف کردند.


?مطالعه جدید انجام‌شده توسط یک گروه از محققان دانشگاه تورنتو، به دانشمندان و پزشکان متخصص کمک می­کند تا به سمت بهبود زخم بدون اسکار حرکت کنند. مقاله‌­ی منتشرشده آن­ها، فرایندی را نشان می‌دهد که با استفاده از آن، دو پروتئین نیروهای فیزیکی را برای ترمیم در سطح سلولی در جنین مگس میوه تولید می‌کنند و این‌که چگونه آن‌ها باعث بهبودی زخم بدون اسکار می‌شوند.

?استاد ناظر بر این مطالعه، Rodrigo Fernandez-Gonzalez می‌گوید: “بسیاری از ژن‌های انسانی هستند که در این حشرات دارای یک همتا هستند که ما می‌توانیم مطالعه کنیم. این شگفت‌انگیز است زیرا در جنین مگس میوه می‌توان دید که سلول‌ها در زمان واقعی درون یک موجود زنده زندگی می‌کنند، چیزی که ما در انسان ازلحاظ اخلاقی و علمی نمی‌توانیم انجام دهیم. “

?آن‌ها، دو پروتئین در جنین مگس میوه (Drosophila melanogaster) یافتند که در حاشیه زخم انباشته می‌شوند. با استفاده از ترکیبی از تکنیک‌های میکروسکوپی کمی، تجربی و مدل‌سازی ریاضی آن‌ها توانستند دو پروتئین (اکتین و میوزین) را برای ایجاد نیروهای انقباضی در لبه‌های زخم به‌صورت یکنواختی توزیع کنند. همچنین توانستند ببینند که چگونه توزیع غیریکنواخت این پروتئین‌ها تولید و انتقال سیگنال‌های مکانیکی را انجام می‌دهد که به سلول‌های اطراف زخم کمک می‌کند با یک‌دیگر ارتباط برقرار کنند و حرکت‌های خود را هماهنگ کنند تا بتوانند بهبودی کارآمد داشته باشند.

?اولین نویسنده این مطالعه، Teresa Zulueta-Coarasa گفت:” این مطالعه درک ما از بهبود زخم‌های جنینی را تغییر داده است، نشان می‌دهد که شبکه پروتئومویوزین در اطراف زخم به‌طور یکنواخت توزیع نمی‌شود بلکه یک ساختار پویا است. کار ما ممکن است سبب نگرانی شود چراکه استفاده از الگوهای خاصی از نیروهای فیزیکی به زخم باعث تسهیل بهبودی می‌شود.”

?نتایج آن‌ها هم‌چنین می‌تواند تلاش برای کاهش برخی از وقایع نارسایی قلبی را افزایش دهد. در مواردی که یک فرد یک حمله قلبی را تجربه می‌کند، بافت‌های اسکار حاصل از روند ترمیم طبیعی زخم می‌توانند ظرفیت قلب را برای پمپ کردن خون کاهش دهند. درنتیجه درک این که چطور زخم‌ها بدون اسکار در جنین مگس میوه می‌توانند ترمیم شوند، می‌تواند منجر به ایجاد مداخلات پیش­گیری از زخم و احتمال‌های بعدی نارسایی قلبی شود.

?مترجم: الهام بیابان گرد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن