بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی کشاورزی

ترکیبات طبیعی گیاهی علیه HIV مقاوم به دارو

ترکیبات طبیعی گیاهی علیه HIV مقاوم به دارو - اخبار زیست فناوری ترکیبات طبیعی گیاهی علیه HIV مقاوم به دارو

✅ فلسفه‌ای وجود دارد بر این اساس که طبیعت برای هر بیماری انسان، یک درمان طراحی کرده است و ما فقط باید آن را پیدا کنیم. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که گیاهی در سرتاسر آسیای جنوب شرقی وجود دارد که حاوی ترکیب قدرتمند ضد HIV می‌باشد که بسیار قوی‌تر از داروهای آزیدوتیمیدین (AZT) عمل می‌کند. این گیاه به طور سنتی برای درمان آرتریت روماتوئید به کار گرفته می‌شد.


ترکیب مهارکننده که پاتنتی-فلورین آ نامیده می‌شود، از گیاه برگ بیدی جاستیسیا استخراج شده است و طی غربالگری هزاران عصاره گیاهی جهت تأثیر بر ویروس HIV شناسایی‌شده است. Justicia gendarussa، گیاه دارویی جمع آوری شده در ویتنام، به‌عنوان یک عامل قوی ضد HIV-1 از بین ۴۵۰۰ عصاره گیاهی ارزیابی ‌شده است. گلیکوزید آریل نفتالن لیگنان (ANL)، با نام پاتنتی-فلورین آ، به عنوان ضد HIV از عصاره ریشه و ساقه این گیاه جدا شد.

پاتنتی-فلورین آ قابلیت مهار آنزیم ترانس کریپتاز معکوس سلول (RT) را دارد که ویروس HIV برای وارد کردن کد ژنتیکی خود به درون DNA سلول میزبان به آن نیاز دارد. آزیدوتیمیدین، اولین دارو ضد HIV است که در سال ۱۹۸۷ به بازار عرضه شد و امروزه به عنوان پایه‌ای از ترکیب‌های دارویی ضد HIV می باشد که می تواند آنزیم RT را مهار کند. مطالعات سلول‌های انسانی آلوده به HIV نشان داد که اثر مهاری پاتنتی-فلورین آ بر آنزیم RT به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از آزیدوتیمیدین است و مهار آنزیم را در دو مرحله می‌تواند انجام دهد: ۱- در مراحل آغازین عفونت HIV، زمانی که ویروس وارد سلول‌های ماکروفاژ می‌شود ۲- وقتی ‌که در سلول‌های T سیستم ایمنی بدن حضور دارد؛ عفونت را تغییر می‌دهد؛ بنابراین یک کاندید دارویی بسیار امیدوارکننده جهت درمان ایدز می‌باشد که می‌توان آن را به ترکیب دارویی ضد HIV که امروزه کاربرد دارد افزود، و قدرت مهار ویروس آن را افزایش داد.

قابل‌توجه است که محققان قادر به ساخت پاتنتی-فلورین آ به‌صورت شیمیایی می‌باشند. مزیت ساخت شیمیایی دارو در آزمایشگاه این است که دیگر نیازی به ایجاد مزارع برای رشد و برداشت گیاه نیست.

?ترجمه: مرضیه عزیزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ترکیبات طبیعی گیاهی علیه HIV مقاوم به دارو – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن