بیوتکنولوژی کشاورزی

ترکیبات گیاهی نابودگر سرطان پروستات

ترکیبات گیاهی نابودگر سرطان پروستات - اخبار زیست فناوری ترکیبات گیاهی نابودگر سرطان پروستات

✅ دانشمندان دریافته‌اند که ترکیباتی در انگور قرمز، پوست سیب و زردچوبه وجود دارد که می‌تواند سلول‌های سرطانی پروستات را نابود کند. در مطالعات اخیر انجام‌شده، نشان داده شده که ترکیباتی از گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی و آجیل، می‌تواند ظرفیت رشد سلول‌های سرطانی را در آزمایشگاه کاهش بدهد.


دانشمندان دانشگاه تگزاس، می‌خواستند اثرات ضد سرطانی ترکیبات گیاهی بر روی سرطان پروستات را که دومین سرطان شایع مردان در آمریکا است، پیدا کنند. آن‌ها ۱۴۲ ترکیب را بررسی کردند و ۳ تا از آن‌ها بیشترین اثر ضدسرطانی را داشتند: کورکومین (urcumin) موجود در ریشه زردچوبه، اورسولیک اسید (ursolic acid) موجود در پوست سیب و رسوراترول (esvaeratrol) موجود در توت‌ها و انگور قرمز. کورکومین موجود در زردچوبه تاریخچه بلندی در روش‌های درمان شرقی برای بیماری‌های گوناگون دارد؛ این ترکیب خاصیت آنتی‌اکسیدانی نیز دارد. رسوراترال نیز ترکیب آنتی‌اکسیدانی است که باعث افزایش کلسترول خوب خون شده و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

محققان ترکیبات را به‌ طور مجزا و همچنین ترکیبی، بر روی سلول‌های سرطان پروستات موش و انسان بررسی کردند و مشاهده کردند که همه حالات ممکن باعث کاهش اندازه و وزن تومور می‌شود. بررسی بیشتر نشان داد که ترکیب هر سه ماده، مسیر متابولیسم گلوتامین را تغییر می‌دهد. گلوتامین، آمینواسیدی است که سلول‌های سرطان پروستات از آن تغذیه می‌کنند.

به ‌طور ویژه، این ترکیبات مانع از استفاده سلول‌های سرطانی از گلوتامین به‌ عنوان ماده غذایی می‌شوند که درنهایت باعث نابودی آن‌ها خواهد شد. البته در مطالعات انجام‌ شده، مقدار مورد استفاده این ترکیبات در آزمایشگاه بیشتر از رژیم غذایی عادی می‌باشد. با این‌ وجود، یافته‌ها نقطه آغاز جدیدی را برای مطالعات بیشتر روی درمان با ترکیبات طبیعی برای سرطان پروستات ایجاد کرده است.

?ترجمه: ترجمه: ثنا بایرامی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ترکیبات گیاهی نابودگر سرطان پروستات – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن