مقاومت آنتی بیوتیکیمیکروبیوم دستگاه گوارش

ترکیب میکروبیوتای روده پس از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها

تریلیون‌ها باکتری در روده‌ انسان وجود دارند که روی عملکرد سیستم ایمنی و سوخت‌وساز بدن تأثیر می‌گذارند. تنوع میکروبیوتای روده موجب حفظ سلامتی انسان می‌شود و برای جلوگیری از بسیاری از بیماری‌ها مفید هستند. متنوع نبودن ترکیب میکروبیوتای روده در بسیاری از بیماری‌های مزمن ازجمله چاقی، دیابت، آسم و اختلالات التهابی روده دیده می‌شود.


با توجه به خصوصیات کلی آنتی‌بیوتیک‌های از بین برنده باکتری‌، استفاده مکرر از آنتی‌بیوتیک‌ها موجب حذف میکروبیوتای روده و از بین رفتن تنوع میکروبی می‌شود. این امر نیز باعث اثرات نامطلوب بر سلامتی انسان می‌شود.

محققان ترکیب ۳ آنتی‌بیوتیک را به ۴ مرد جوان دادند که موجب نابودی کامل باکتری‌های روده شد. ترکیب گونه‌های باکتریایی ازبین‌رفته پس از ۶ ماه به حالت طبیعی بازگشت. بعد از گذشت ۶ ماه، ۹ مورد از باکتری‌های روده‌ای این افراد همچنان وجود نداشتند. این در حالی است که برخی باکتری‌های نامطلوب در روده آن‌ها کلونیزه شده بودند.

این نتایج نشان می‌دهد که جمعیت میکروبیوتای روده در افراد سالم قادر به بازسازی خود پس از مدت کوتاهی هستند. البته مصرف آنتی‌بیوتیک‌های وسیع الطیف منجر به از بین رفتن تنوع میکروبیومی می‌شود. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند از جهاتی موجب حفظ سلامتی انسان شوند، اما باید در راستای از بین بردن عفونت‌های باکتریایی مصرف شوند.

آیا از بین رفتن میکروب‌های روده‌ای مفید در دنیای غرب، به علت استفاده بیش‌ازحد از آنتی‌بیوتیک‌ها است؟

این مطالعه مداخله‌ای چهارروزه با سه مورد از آنتی‌بیوتیک‌های وسیع الطیف در ۱۲ فرد سالم انجام شد. این روش استفاده از کوکتلی از سه آنتی‌بیوتیک برای درمان در بخش مراقبت‌های ویژه طراحی شده است.

روده انسان مخزنی برای صدها گونه باکتریایی مختلف با ژن‌های مقاومت به آنتی‌بیوتیک است. این ژن‌های باکتریایی نیروی آغازین برای کلونیزه شدن باکتری‌ها در روده است. ما می‌توانیم میکروبیوتای روده را بازسازی کنیم که برای سلامت ما بسیار مهم است. آنچه نگران‌کننده است قرار گرفتن در معرض آنتی‌بیوتیک‌ها در طول عمر است که می‌تواند منجر به حذف باکتری‌های مفید روده شود.

شواهد نشان می‌دهد تنوع میکروبیوتای روده در جوامع غربی کمتر از افرادی است که در مناطقی از آفریقا و آمازون زندگی می‌کنند. یکی از علل این تفاوت ممکن است مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان بیماری‌های عفونی باشد.

Rate this post
توسط
Phys.org
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن