بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییبیوتکنولوژی میکروبی

موافقت FDA با تست غربالگری ویروس زیکا در خون‌های اهداشده

✅سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده، با تست کوباس زیکا که تست کیفی اسید نوکلئیک برای شناسایی RNAی ویروس زیکا در پلاسمای به‌دست‌آمده از خون و اجزای آن و همچنین اعضای بدن اهداکنندگان است، موافقت نموده است. این تست برای شناسایی ویروس زیکا در خون‌های اهداشده به سازمان‌های انتقال خون و نه برای تشخیص عفونت ویروس زیکا در افراد، در نظر گرفته شده است.

?دکتر پیتر مارکس رییس مرکز ارزیابی و تحقیق بیولوژیکی FDA می‌گوید: «این اقدام نشان‌دهنده موافقت با کاربرد تست شناسایی ویروس زیکا برای اولین بار در غربال نمودن منابع خون کشور آمریکا است. غربالگری خون‌های اهداشده در رابطه با شناسایی ویروس زیکا، برای جلوگیری از ورود خون‌های آلوده به منابع خون ایالات‌متحده اهمیت دارد. این موافقت حاصل همکاری ابداع‌کننده این تست با FDA و سازمان انتقال خون برای پاسخگویی به بحران سلامت عمومی و تضمین سالم بودن خون در شهرهای مختلف ایالات‌متحده است.»

?در آگوست ۲۰۱۶، FDA آخرین سند راهنما را در این خصوص منتشر نموده بود. بر اساس این سند همه دولت‌ها و ایالت‌ها موظف به غربال نمودن واحدهای خون و اجزای آن با یک تست غربالگری قابل‌دسترس و کاربرد داروی جدید (IND) یا با تست غربالگری قابل‌دسترس و تایید شده دیگری بودند.

?در گذشته چند سازمان انتقال خون برای پیروی از دستورات ارائه‌شده در سند راهنمای FDA که در سال ۲۰۱۶ صادر شده بودند، از تست کوباس زیکا و داروی IND استفاده نمودند. اطلاعات به‌دست‌آمده از این تست و تحقیقات دیگری که توسط ابداع‌کننده آن انجام گرفت بیانگر این مطلب بودند که تست کوباس زیکا روشی مؤثر در غربال نمودن خون‌های اهداشده و تشخیص عفونت ویروس زیکا است. دقت بالینی این تست که با آزمایش نمونه خون‌های اهداشده در پنج آزمایشگاه خارجی مورد بررسی قرار گرفت، بیش از ۹۹ درصد بود.

?ویروس زیکا عمدتا توسط پشه‌هایی با نام علمی Aedes aegypti منتقل می‌گردد، اما از طریق تزریق خون و تماس جنسی نیز شیوع پیدا می‌نماید. هرچند آلوده شدن اکثر مردم با ویروس زیکا در ابتدا با نشانه‌های خاصی همراه نیست، اما هنگامی‌که این علائم بروز نمایند شامل تب، درد مفصل، خارش و جوش‌های پوستی و ورم ملتحمه هستند.

?عفونت ویروس زیکا می‌تواند همچنین موجب ایجاد بیماری عصبی خطرناک در بزرگسالان گردد و در دوران بارداری نیز به نقص عضو شدید در نوزادان بیانجامد.

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

موافقت FDA با تست غربالگری ویروس زیکا در خون‌های اهداشده – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن