عفونت باکتریاییمقاومت آنتی بیوتیکی

تکنولوژی جدید تسریع تشخیص عفونت‌های خونی

محققان مومنتوم بیوساینس درصدد کاهش استفاده غیر ضروری از داروهای ضدمیکروبی در بیمارستان‌ها هستند. آن‌ها برای انجام این کار، تشخیص‌های مولکولی را توسعه داده‌اند که پزشکان را قادر می‌سازد تا در عرض چند ساعت، استفاده به‌هنگام از آنتی‌بیوتیک‌ها را در بیماران مشکوک به عفونت‌های خونی تشخیص دهند.


پزشکان برای تشخیص منشأ عفونت‌های خونی نیازمند جمع‌آوری و نگهداری طولانی مدت فرآورده‌های خونی هستند، بنابراین بسیاری از آن‌ها ترجیح می‌دهند با تجویز داروهای ضدمیکروبی، یک ایمنی اولیه در بیماران ایجاد کنند. روش‌های تشخیص مولکولی با تشخیص آنزیم‌های رایج در باکتری‌ها و قارچ‌ها این مشکل را بر طرف ‌کرده و نیاز به داروهای ضد میکروبی را به‌مدت 19 ساعت کاهش داده‌است.

مقاومت ضد میکروبی یک بحران غیر قابل انکار است که می‌تواند بهترین سلاح‌های ضد میکروبی بشر را بی اثر سازد. بسیاری از مؤسسات بیوتکنولوژی در سراسر اروپا برای مقابله با این مشکل، ابزارهای مختلفی را مورد مطالعه قرار داده‌اند. از جمله این ابزارها می‌توان به تکنیک ویرایش ژن CRISPR-Cas9 اشاره کرد. تسریع تشخیص عفونت‌ها، استفاده درست و هوشمندانه از داروهای ضدمیکروبی را امکان‌پذیر ساخته و با این گونه بحران‌ها مقابله کرده‌است.

مؤسسه مومنتم بر روی بیماران مبتلا به سپسیس مطالعه می‌کند. این بیماران در واکنش به عفونت‌های خونی ناشی از پاتوژن‌های مختلف، واکنش‌های تهدیدآمیز شدیدی را نشان می‌دهند. با توجه به فراوانی مر‌گ و میر ناشی از سپیس در سراسر جهان (تقریباً 1/3)، تضمین داروهای ضد میکروبی در افرادی که ممکن است به این بیماری مبتلا شوند، از اهمیت زیادی بر خوردار است.

Bill Mullen، یکی از اعضای مومنتم، گقت: “هر ساله تقریباً ۱۱۰ میلیون بیمار جهت بررسی و شناسایی عفونت‌های خونی مرتبط با سپیس مورد آزمایش قرار می‌گیرند. 90 درصد این تست‌ها منفی هستند. در حال حاضر، پنج روز طول می‌کشد تا نتیجه آزمایش یک فرد، منفی گزارش شود. این در حالی است که بیشتر این افراد در این مدت از آنتی‌بیوتیک‌های غیر ضروری استفاده می‌کنند.”

امروزه این تکنولوژی تشخیصی در مرحله توسعه بالینی قرار گرفته است، به‌طوری که نتایج یک آزمایش بالینی پیشگام شامل ۲۰۰ بیمار مشکوک به سپسیس، بسیار امیدبخش گزارش شده‌است.

Sumi Thaker، مدیر عامل شرکت مومنتوم، افزود: “تجاری‌سازی این تکنولوژی تقریباً یک سال تا ۱۸ ماه به‌طول می‌انجامد. ما تکنیک جدید دیگری را نیز برای مقابله با عفونت‌های قارچی و باکتریایی مورد مطالعه قرار داده‌ایم. در این روش به جمع‌آوری نمونه نیاز نیست و امیدواریم نتایج آن در عرض سه ساعت در دسترس قرار گیرند. با این حال، بیش از سه سال زمان لازم است تا این تکنولوژی تجاری شود.”

این تکنولوژی این امکان را برای پزشکان فراهم می‌کند تا در تجویز داروهای ضد میکروبی دقت بیش‌تری به خرج دهند. از سوی‌ دیگر، تکنولوژی مذکور نه تنها می‌تواند به بحران مقاومت دارو کمک کند، بلکه هزینه‌های درمانی را کاهش داده و از عوارض جانبی شایع مرتبط با درمان‌های بسیار سخت جلوگیری می‌کند.

در این تکنولوژی، نمونه خون قبل از تأیید وجود باکتری‌ها و قارچ‌ها و گزارش نتیجه مثبت، مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. علاوه بر این، از آن‌جایی که تکنولوژی مذکور می‌تواند فعالیت آنزیم‌های ویرایش-DNA را برای تأیید وجود باکتری‌ها و قارچ‌ها تشخیص دهد، در نهایت قادر خواهد بود حضور تمام گونه‌ها را رد کند.

لینک خبر
لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن