توالی یابیمغز و کامپیوتر

تسریع در فرآیند تجزیه و تحلیل داده‌های زیست‌پزشکی

محققان با توسعه‌ی ابزاری جدید، سرعت تجزیه و تحلیل داده‌های زیست‌پزشکی را از چند ماه یا سال به چند دقیقه کاهش داد‌ه‌اند و سبب تغییر در مسیرهایی شدند که محققان از طریق آن، نتایج مطالعات خود را منتشر می‌کنند. تا قبل از این یافته، شیوه‌ای که از طریق آن اطلاعات و نتایج مطالعات به اشتراک گذاشته می‌شد به مجله‌های علمی متکی بود؛ ابزار جدید، BioJupies بر مجموعه تکنولوژی‌هایی متکی است که قادرند حجم بالایی از اطلاعات مانند داده‌های بدست‌آمده از توالی‌یابی‌ ژنوم را تجزیه، تحلیل و تصویرسازی کنند.


توالی‌یابی RNA معمول‌ترین روش آزمایشگاهی مورد استفاده برای بررسی خصوصیات سلولی است که از آن در مطالعات زیست‌پزشکی استفاده می‌کنند. در سال‌های اخیر، تکنولوژی توالی‌یابی ژنوم به انقلابی در شیوه‌‌ بررسی داده‌های ژنتیکی منجر شده و در کشف و توسعه‌ی داروها نقشی محوری داشته است. معمولاٌ، تجزیه و تحلیل داده‌های توالی‌یابی‌ RNA به مهارت‌هایی در برنامه نویسی کامپیوتری و دسترسی به امکانات محاسباتی نیاز دارد که با سرعت نسبتاٌ کم‌تری داده‌های ژنتیکی را تحلیل کرده، به اشتراک گذاشته و منتشر می‌کردند.

ایجاد BioJupies به کاربران و محققان این امکان را می‌دهد که از طریق آپلود داده‌های توالی‌یابی RNA در این پلتفرم، در زمانی کم‌تر از آنچه که قبلاً به آن اختصاص می‌دادند، این داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنند. این پلتفرم با استفاده از یک مسیر محاسباتی، هزینه‌ی مورد نیاز برای پردازش داده‌های توالی‌یابی RNA را به کم‌تر از یک سنت در هر نمونه کاهش می‌دهد. BioJupies همچنین با ایجاد یک گزارش کامل، قابل دسترس و اشتراکی از داده‌های پردازش‌شده، به ۳۰۰،۰۰۰ مجموعه‌ از داده‌‌های توالی‌یابی RNA اجازه‌ می‌دهد تا با تجزیه و تحلیل مجدد اطلاعات و استفاده‌ی دوباره از آن‎ها، زمینه را برای گسترش و تقویت مطالعات زیست‌پزشکی فراهم آورند.

به اعتقاد مایان -استاد گروه علوم داروئی و رهبر این تیم مطالعاتی- افزایش حجم داده‌های تولیدشده در حوزه‌ی زیست‌پزشکی نیازمند ابزارهایی متناسب با نیاز فعلی برای تجزیه و تحلیل و انتشار آن‌ها است. همچنین او افزود: “نه‌تنها با کمک BioJupies می‌توان فرآیند تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌ها را تسریع کرد، بلکه این امکان را خواهیم داشت که با استفاده از شیوه‌ای نوین، نتایج این تجزیه و تحلیل‌ها را با جامعه تحقیقاتی در سطح جهان به اشتراک بگذاریم.”

همانطور که تکنولوژی‌های نوین ژنتیکی به محققان این فرصت را داده که ضمن جمع‌آوری گستره‌ی وسیع‌تری از اطلاعات زیست‌پزشکی بتوانند از این دستاورد در زمینه‌های پزشکی استفاده کنند؛ قابلیت دسترسی، همکاری و قابلیت استفاده مجدد از این داده‌ها هم برای مطالعات علمی پیش‌ِ رو امری محوری تلقی می‌شود. BioJupies با هموار ساختن راه، به محققان این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به همکاری با متخصصین بیوانفورماتیک، و بدون نیاز به دسترسی به دیگر پیشرفت‌های پزشکی و علمی، و فقط از طریق انجام تجزیه و تحلیل‌های مربوط به توالی‌یابی‌ RNA از طریق این پلتفرم، به غنای بیش‌تر دنیای اطلاعاتی ما کمک کنند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن