افزایش ارزش غذاییبیوتکنولوژی کشاورزیژنومیکس

تسریع رشد زایشی در گوجه‌فرنگی با بیان بیش‌ازحد ژن SIJAZ2

✅ پروتئین‌های موسوم به JAZ-Jasmonate ZIM-domain- از عوامل مهم مسدود‌کننده مسیر سیگنال‌دهی هورمون‌های جاسمونات هستند. JAZ ها در فرایندهای مختلف رشد گیاه و نیز در ایجاد مقاومت به تنش‌های زیستی و محیطی در گیاه آرابیدوپسیس دخالت دارند. اما در مورد گوجه‌فرنگی، مطالعات چندانی روی این JAZ ها و به‌ویژه نقش آن‌ها در رشد و توسعه محصول، انجام نشده است.


?برای رفع این کاستی، تیم تحقیق ژیا اوهوی یو از دانشگاه Chongqing در چین یک ژن JAZ گوجه‌فرنگی به نام SIJAZ2 را جداسازی کرده و موردبررسی قرار داده است. طبق این آزمایش، در گوجه‌فرنگی‌هایی که ژن SIJAZ2 را بیش‌ازحد بیان می‌کنند، برگ‌ها سریع‌تر ظاهر شده و قد گیاه و طول ساقه کوتاه‌تر می‌شود.

?همچنین این گوجه‌فرنگی‌های تراریخته کرک‌های کمتری دارند، جوانه‌های جانبی‌شان زودتر ظاهر می‌شود و دوره گذار از مرحله گلدهی پیشرفته‌تری دارند.
آزمایش‌های بعدی همچنین نشان داده که سلول‌های مغز ساقه گیاهان تراریخته، بسیار کوچک‌تر از تیپ‌های وحشی هستند که این اتفاق، نتیجه فروتنظیم ژن‌های مرتبط با طویل شدن سلول و سنتز جیبرلین بوده است.

?در این تحقیق از بیان ژن‌های کنترل‌کننده شکل‌گیری کرک‌ها نیز جلوگیری شده بود. به‌علاوه در گیاهان تراریخته، گلدهی زودهنگام وجود داشت و ژن‌های تنظیم‌کننده زمان گلدهی، بعد از بیان بیش‌ازحد SIJAZ2، به طرز چشمگیری فراتنظیم شده بودند.

?نتایج این تحقیق نشان می‌دهد از آنجائی که بیان بیش‌ازحد ژن SIJAZ2، روند تغییر گیاه از مرحله رشد رویشی به مرحله زایشی را شتاب می‌بخشد، ممکن است با شروع مرحله تولید‌مثلی گیاه مرتبط باشد.

#مطالعات_پایه

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تسریع رشد زایشی در گوجه‌فرنگی با بیان بیش‌ازحد ژن SIJAZ2 – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن