بیوتکنولوژی پزشکیکریسپر

تسریع فرایند ویرایش ژنوم با دستکاری CRISPR

ابزار قدرتمند ویرایش ژن CRISPR با فراهم کردن امکان برش و وصله کردن DNA با دقت بسیار زیاد، انقلابی در کار تحقیق در این حوزه به راه انداخته است. اما پیگیری مسیر تأثیر این تغییرات روی کارکرد ژن، می تواند کاری بسیار زمان‌بر باشد. به این ترتیب محققان در حال حاضر ابعاد این فرآیند را یک به یک تحلیل می‌­کنند، فرایندی که می‌­تواند هفته ها به طول انجامد.


اکنون محققان دانشگاه UCLA این تکنولوژی را طوری اصلاح کرد‌‌ه‌­اند تا آ‌‌ن‌ها بتوانند در زمانی که در گذشته تنها چند ویرایش تحلیل می­‌شد، خروجی ده‌­ها هزار ویرایش ژنتیک را، تحت نظر داشته باشند. توسعه این روش که گزارش آن در مجله Nature Genetics منتشر شد به دانشمندان این قدرت را می­‌دهد که بتوانند تغییرات ژنتیکی که در آن­‌ها احتمال آسیب زدن به سلول­‌ها و کمک به بیماری وجود دارد را شناسایی کنند.

لئونید کروگلیاک، نویسنده ارشد این مقاله و صاحب‌نظر علم ژنتیک انسانی بیان داشته است: «دانشمندان برای چندین سال از CRISPR برای برش هر تعداد ممکن ژن در هر بار استفاده می­‌کردند. ولی جای روش­‌هایی که با آن‌ها بتوان با استفاده از CRISPR تعداد زیادی ژن را در هر بار ویرایش کرد، خالی بود. آزمایشگاه ما اولین جایی است که توانست یک تکنیک با مقیاس گسترده ایجاد کند که بتواند این هدف را در ساختارهای سلولی مانند سلول­‌های انسان محقق کند.» او خاطر نشان کرد: «تحقیقات قبلی ویرایش موازی را در سلول­‌های باکتریایی انجام داده بود که نحوه سازماندهی آن­‌ها با سلول‌های انسانی متفاوت است.»

سیستم CRISPR ترکیب‌گر یک پروتئین قیچی مانند به نام Cas9 با یک مولکول راهنما است که مانند یک کاراگاه عمل کرده و یک مکان خاص در ژنوم را تخریب می‌کند. وقتی به آن‌ محل رسید، Cas9 منطقه مورد نظر را قیچی می‌کند و ژن هدف را از کار می‌اندازد. دانشمندان همچنین می­‌توانند یک قطعه جدید از DNA را برای ویرایش توالی ژن­‌ها جایگذاری کرده و روی قسمت برش داده شده را توسط Cas9 وصله کنند.

مرو ساهو، نویسنده اول این مقاله و پژوهشگر دوره فوق دکترا در آزمایشگاه کروگلیاک می‌گوید: «برای اینکه CRISPR بتواند ویرایش‌­ها را به طرز مناسبی در ژنوم اعمال کند، لازم است که هر سلول ترکیب صحیحی از راهنمایی و وصله را دریافت کند. رساندن درست این دو به هزاران سلول در یک زمان، یک پازل علمی پیچیده را در مقابل دانشمندان قرار داد.»

محققان دانشگاه UCLA روشی را اختراع کرده‌­اند که هزاران راهنما را به طور فیزیکی به وصله همکار خود متصل می‌کند و با این کار این امکان را فراهم می­‌کند که یک مجموعه کاملا متناسب به هر سلول ارسال شود.برای آزمایش این رویکرد، کروگلیاک و سادهو یک دسته از جهش‌­های ژنتیکی را که مشکوک به سلول­‌های مضر هستند، مورد مطالعه قرار دادند.

محققان این تجربه را روی مخمر اجرا کردند که سازگاری آن با مطالعات مقیاس بزرگ CRISPR بسیار عالی بود. تغییرات سلولی در واکنش به دگرگونی ژن‌­ها در مخمر بسیار سریع اتفاق می­‌افتد و مشاهده آن هم به آسانی امکان پذیر است.

دانشمندان از CRISPR برای ارائه یک مجموعه سفارشی از راهنماهای زوجی به هر سلول استفاده کردند، و به بررسی اثرات تقریبا ۱۰،۰۰۰ جهش متمایز همزمان پرداختند. هر راهنما و وصله به CRISPR دستور می‌دهد که کدام قسمت را ردگیری کرده و کجا ویرایش را اعمال کند.گروه بعد از چهار روز توانست تشخیص دهد که کدام سلول‌ها مرده‌­اند و کدام زنده مانده‌اند.

ساهو گفت: «ما از فهم این نکته که بعضی از ژن‌هایی که ما تصور می‌کردیم برای کارکرد سلول حیاتی هستند و درواقع چنین نقشی ندارند، شگفت‌زده شدیم. در دیگر ژن‌ها تنها بخشی از پروتئین مهم است و بقیه را می‌توان برش زد و سلول کماکان زنده خواهد ماند.»

✳ مترجم: آزاده داودی

لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن