زیست نشانگرها

تشخیص آسان تر سندرم روده تحریک‌پذیر

دانشمندان دانشگاه McMaster در ادرار بیومارکرهایی برای تشخیص سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) شناسایی کرده‌اند که می‌تواند منجر به درمان‌های بهتر شوند و نیاز به روش‌های کولونوسکوپی پرهزینه و تهاجمی که در حال حاضر برای تشخیص IBS انجام می‌شوند را کاهش دهند.


در مورد علل IBS که یک بیماری مزمن و اختلال ناتوان‌کننده گوارشی است و میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار داده، اطلاعات کمی در دست است. این دسته از بیماران طیف وسیعی از علائم را تجربه می‌کنند و گزینه‌های درمان نیز برای آنان محدود هستند.

نویسنده اصلی این پژوهش و استاد دپارتمان شیمی و زیست‌شناسی این دانشگاه، Philip Britz-McKibbin، توضیح می‌دهد که آزمایش تشخیصی برای IBS فرایندی طولانی است و از سایر اختلالات روده‌ای مرتبط مانند بیماری‌های التهابی روده مستثنی است.

محققان علاقمند به پیدا کردن راهی بهتر برای شناسایی و نظارت بر IBS هستند که فرد را از انجام روش‌های کولونوسکوپی تهاجمی بی‌نیاز کند و در عین حال به محققان بینش‌ بهتری در مورد درک مکانیسم‌های اساسی آن ارائه دهد.

محققان مطالعاتی در زمینه پروفایل‌های متابولیتی انجام دادند که نمونه‌های ادرار بیماران مبتلا به IBS را با افزاد بالغ و سالم مقایسه می‌کند. آن‌ها برای اولین بار شاخصه‌های متابولیکی متمایزی را کشف کردند که در بیماران مبتلا به IBS افزایش یافته بود.

متابولیت‌های متعددی مربوط به تخریب کلاژن بودند و تصور می‌شود که از روده حاصل می‌شوند و این نشان می‌دهد که وجود نقص در پوشش الاستیک کولون می‌تواند بر عملکرد طبیعی آن اثر بگذارد. محققان معتقدند این یافته‌ها نظارت منظم درمان در بیماران مبتلا به IBS را امکان‌پذیر کرده و نیز می‌تواند برای اثبات اثربخشی مداخلات رژیم غذایی و یا مداخلات دارویی مورد استفاده قرار گیرد.

بخوانید  تشخیص زودهنگام اختلال طیف اوتیسم با استفاده از زیست‌نشانگرهای اختصاصی

در حال حاضر محققان به دنبال گسترش این کار هستند تا بیومارکرهای جدیدی را در ادرار کشف کنند که بتوانند بیماری کرون را از کولیت اولسراتیو در کودکان تمیز دهند. آن‌ها امیدوارند که بتوانند کلونوسکوپی‌ها را در آینده از بین ببرند. این امر هم‌چنین امکان غربالگری سریع و تشخیص زودهنگام اختلالات روده‌ای مزمن مختلف با دقت بالا و هزینه کم‌تر را فراهم می‌کند.

توسط
Sciencedaily
منبع
Metabolomics
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

مژگان برات زاده

کارشناس زیست شناسی گیاهی از دانشگاه فردوسی مشهد و کارشناس ارشد فیزیولوژی پزشکی در دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی و مشغول نوشتن مقاله و پایان نامه با موضوع درد و تحمل به مورفین هستم، در حال حاضر در بخش ترجمه خبر در زیست فن فعالیت می‌کنم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نـه × = پنـجاه چهـار

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن