آسیب مغزی تروماتیک

تخمین زده می‌شود که سالانه ۵/۲ میلیون نفر در آمریکا جهت تشخیص آسیب مغزی تروماتیک ناشی از صدمات ورزشی، تصادفات اتومبیل، حملات و زخم‌های جنگی برای اعضای ارتش  به اورژانس‌ها مراجعه می‌کنند. در آمریکا، آزمایش خونی طراحی شده که پزشکان به کمک آن مشخص می‌‌کنند که آیا صدمات وارد شده می‌تواند به آسیب‌های مغزی تروماتیک مانند خونریزی مغزی منجر شود یانه.


تا کنون، پزشکان علائم گزارش شده‌ی بیمار مانند سردرد، تهوع یا حساسیت نور را به عنوان پیامدهای آسیب مغزی تروماتیک در نظر گرفته و با کسب اطلاعات بیش‌تر از سی تی اسکن این فرضیات را تائید یا رد می‌کنند. از سوی دیگر ممکن است برخی از ورزشکاران برای ادامه‌ی بازی، علائم خود را پنهان کنند؛ درنتیجه، ارزیابی ذهنی همیشه قابل اعتماد نیست. آزمایش جدید نشانگری عینی از آسیب را ارائه می‌دهد که براساس آن می‌توان به سرعت و به آسانی در بخش‌های اورژانس صدمات مغزی را تشخیص داد.

مطالعه‌ی حال حاضر با هدف تائید این آزمایش و توسط شرکت سازنده‌ی این آزمایش، در نمونه‌ای ۲۰۰۰ نفری از بیمارانی اجرا شد که به علت آسیب به سر به بخش‌های اورژانس آمریکا و اروپا مراجعه کرده بودند.

به گفته‌ی محقق ارشد این مطالعه، در بسیاری از موارد، اورژانس‌ها صدمات خفیف مغزی را تشخیص نمی‌دهند؛ درنتیجه، بسیاری از بیماران مبتلاء به آسیب مغزی تروماتیک به دنبال مراقبت‌های پزشکی در مورد آسیب‌های خود نیستند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که متخصصان قادر خواهند بود برای ارزیابی این صدمات از یک بیومارکر خونی بهره گیرند. پزشکان در بخش اورژانس به کمک این تست خواهند توانست آسیب‌های شدید مغزی را پیش‌بینی کرده و گزارش کامل‌تری از وضعیت بیمار ارائه دهند.

این آزمایش می‌تواند تا ۱۲ ساعت پس از ضربه دو پروتئین UCH-L1 و GFAP را در خون بیابد که پس از ضربه به سر در مغز به وجود ‌می‌آیند. این مطالعه نشان می‌دهد که نتیجه‌ی آزمایش منفی به معنای عدم وجود این پروتئین‌ها در مغز می‌باشد و بنابراین آسیب مغزی تروماتیک بعید بوده و با اطمینان می‌توان از سی تی اسکن سر اجتناب کرد. اگر آزمایش مثبت باشد، آسیب مغزی ممکن است وجود داشته باشد و بنابراین لازم است جهت ارزیابی‌های تکمیلی از آسیب و ارائه خدمات درمانی، بیمار تحت ارزیابی توسط سی تی اسکن قرار گیرد.

علی رغم استفاده از سی تی اسکن برای ارزیابی آسیب‌های مغزی، تحقیقات نشان می‌دهد که کم‌تر از ۱۰ درصد از CT های سر هرگونه آسیب را نشان می‌دهد. این آزمایش برای استفاده در افراد ۱۸ سال و بالاتر تایید شده و می‌تواند استفاده از سی تی اسکن و قرار گرفتن در معرض تابش را کاهش دهد. همچنین اجازه می‌دهد که ارزیابی‌ها در بخش اورژانس تسریع یافته و هزینه‌های مراقبت بهداشتی هم کاهش یابد.

☑ لینک خبر

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده غزل داودی
بارگذاری بیشتر در زیست نشانگرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

تشخیص سپسیس به کمک هوش مصنوعی

به اعتقاد محققان، هوش مصنوعی مانند یک پزشک عمل نمی‌کند بلکه هوش مصنوعی، یک پزشک است. از تک…