بیوتکنولوژی پزشکی

تشخیص اولیه آلزایمر از طریق روش جدید کامپیوتری

✅ دانشمندان دانشگاه Case Western Reverse روش یادگیری ماشین (machine learning) جدیدی را توسعه دادند که به نظر می‌رسد قادر به تشخیص بیماری آلزایمر، قبل از بروز علائم جدی این بیماری است. با آن‌ که درمانی برای بیماری آلزایمر نیست، تعدادی از داروها توانایی به تأخیر انداختن یا جلوگیری از بدتر شدن علائم بالینی برای ۵ سال یا بیشتر را دارند، هدف این روش کامپیوتری جدید به تعویق انداختن علائم بیماری و افزایش دوره استقلال مبتلایان است.


این روش کامپیوتری گستره‌ای از شاخص‌های بیماری آلزایمر، شامل اختلال شناختی خفیف (MCI) را در دو مرحله متوالی ادغام می‌کند و درنهایت وابسته‌ترین شاخص را برای پیش‌بینی آلزایمر انتخاب می‌کند. در این کار، چهارچوب مرکب متشکل از همبستگی کانونی چندگانه آبشاری (CaMCCo)، برای ادغام و طبقه‌بندی آبشاری که شامل تمامی دسته‌های تشخیصی است و بهینه کردن طبقه‌بندی‌ها توسط ترکیب انتخابی زیر‌مجموعه‌ای از مودالیته‌ها در هر سطح از آبشار ارائه شد. بسیاری از مقالات افراد سالم را با بیمار مقایسه کردند، اما در این مطالعه اختلال شناختی خفیف عمداً وارد شد که می‌تواند جزء علائم پیش‌بینی کننده آلزایمر باشد؛ اما داشتن اختلال شناختی خفیف همیشه به معنای ابتلا به آلزایمر نیست.

دانشمندان الگوریتم را با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده ۱۴۹ بیمار از طریق تصویربرداری عصبی اولیه ارزیابی کردند. CaMCCo اندازه‌گیری‌ها را از اسکن‌های تصویربرداری رزونانس مغناطیسی، ویژگی‌های هیپوکامپوس، میزان متابولیسم گلوکز در مغز، پروتئومیکس، ژنومیکس، اختلال شناختی خفیف و دیگر پارامتر‌ها ادغام کرد.

این روش سپس متغیر‌ها را در یک آبشار دو مرحله‌ای ارزیابی می‌کند. در ابتدا، الگوریتم پارامتر‌هایی را که بهترین تمایزدهنده‌ بین افراد سالم و بیمار باشد، انتخاب می‌کند. سپس، الگوریتم بین متغیرها، بهترین تمایزدهنده‌ها را، بین افراد مبتلابه اختلال شناختی خفیف و بیماران آلزایمری را انتخاب می‌کند.

در پیش‌بینی این‌که بیماران در این مطالعه بیماری آلزایمر دارند، CaMCCo شاخص‌های فردی و روش‌های بهتری را گزارش کرده که تمامی آن‌ها را بدون ارزیابی انتخابی ترکیب می‌کند. این روش همچنین در پیش‌بینی این‌ که چه کسی اختلال‌شناختی خفیف دارد، از دیگر روش‌ها که شاخص‌های چندگانه را ترکیب می‌کردند، عملکرد بهتری داشت. اگر اثبات شود که CaMCCo در پیش‌بینی اولیه آلزایمر مفید هست، دانشمندان این گروه انتظار دارند که آزمایش بالینی برای اعتبارسنجی آتی انجام شود.

ترجمه: مهسا جلیلی منش

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تشخیص اولیه آلزایمر از طریق روش جدید کامپیوتری – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن