بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییژنومیکسمهندسی ژنتیک

پروژه‌ای جهانی برای کمک به تشخیص بهتر بیماری‌های ارثی و ژنتیکی

?#رصد_لحظه‌ای?

✅پروژه «ژنومیکس استرالیا» یکی از پروژه‌های پیش برنده کلیدی مرتبط با فعالیت بزرگ‌تری تحت عنوان «اتحاد جهانی برای ژنومیکس و سلامت» یا GA4GH است که رهبری استرالیایی‌ها را در تلفیق ژنومیکس با مراقبت‌های سلامت به رسمیت خواهد شناخت.


?«ژنومیکس استرالیا» در کنار برنامه‌های ژنومیکی آمریکا و انگلیس، یکی از سه پیشگام اصلی ژنومیک پزشکی است که توسط GA4GH به‌عنوان پروژه‌های پیش‌برنده انتخاب شده‌اند. این راهکار، می‌تواند موجب به اشتراک‌گذاری استاندارد داده‌های به‌دست‌آمده به‌منظور تلفیق اطلاعات ژنی با مراقبت‌های پزشکی و بالینی شود.

?در حال حاضر، داده‌های ژنومی تولیدشده در تحقیقات و برنامه‌های بالینی منفرد، در پایگاه‌های داده‌ای ذخیره می‌شوند که به یکدیگر متصل نیستند. ولی تا سال ۲۰۲۲، GA4GH انتظار دارد که ده‌ها میلیون توالی ژنوم از تحقیقات ژنتیکی و مراقبت‌های بالینی را در دسترس بگذارد که بسیاری از قومیت‌ها و ملیت‌ها را پوشش می‌دهند.

?با چنین پروژه‌ای، GA4GH معتقد است که محققان و پزشکان این فرصت و حتی مسئولیت را خواهند داشت تا برای به اشتراک گذاشتن این گنجینه اطلاعاتی به‌عنوان بخشی از یک سیستم جهانی آموزش و یادگیری، تلاش نموده و از این طریق به تشخیص بهتر و درمان اختلالات مرتبط با ژنتیک بپردازند.

?در این رابطه، «ژنومیکس استرالیا» که خود از بیش از ۷۰ موسسه بهداشت و درمان استرالیایی تشکیل شده، قرار است در ابتدا بیماری‌های نادر و سرطان را مورد هدف قرار دهد تا شواهد و راه‌حل‌های مناسبی را برای اجرای مؤثر و یکنواخت پزشکی ژنومی در استرالیا فراهم آورد.

?به گفته پروفسور کاترین نورث، سرپرست پروژه «ژنومیکس استرالیا»، نایب‌رئیس GA4GH و مدیر موسسه تحقیقات کودکان Murdoch: «ما می‌توانیم تجربه و تخصصمان را برای سرعت بخشیدن به پیشرفت در جهت اجرای بهترین مراقبت‌های بهداشتی به اشتراک بگذاریم.»

?او می‌افزاید: «من خوشحال هستم که محققان استرالیایی بار دیگر در یک تلاش جهانی مهم برای تلفیق و بهبود مراقبت‌های بهداشتی برای همگان مشارکت دارند. کنار هم قرار گرفتن جامعه جهانی ژنومیک، تخصص پزشکی و علمی ما را افزایش می‌دهد، نوآوری را تقویت می‌کند و پتانسیل‌های پزشکی ژنومی را رمزگشایی می‌کند.»

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

پروژه‌ای جهانی برای کمک به تشخیص بهتر بیماری‌های ارثی و ژنتیکی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن