بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

تکنیک‌ تشخیص بیماری‌های التهابی روده

| تکنیک‌های تشخیصی بیماری‌های التهابی روده

✅ اختلال کولیت اولسراتیو و بیماری کرون دومدل شایع بیماری‌های التهابی روده می‌باشند که هر دو از طریق تکنیک‌های آندوسکوپی و نمونه‌گیری روده قابل تشخیص می‌باشند.


✳ تشخیص افتراقی این دو اختلال غالباً دشوار بوده و تشخیص نادرست می‌تواند نتایج جدی و ناخوشایندی برای بیماران در پی داشته‌باشد. بنابراین یافتن تکنیک تشخیصی جدید و پیشرفته بسیار مهم تلقی می‌شود.

✳ طبق گفته‌ی محققین پایه‌ی مولکولی این بیماری‌ها برای ما ناشناخته است و بیشتردانسته‌هایمان برپایه مطالعات ژنتیکی استوار است. اگرچه تاکنون چندین ژن کلیدی مرتبط با این بیماری‌ها شناخته‌شده‌است اما ۷۰ درصد جهش‌های ژنتیکی مربوط به این بیماری‌ها در خارج از ژن‌های کدکننده پروتئین‌ها رخ می‌‌دهد. اعتقاد ما براین است که بسیاری از این جهش‌ها، تنظیم ژن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

✳ محققان با استفاده از تکنیک state of art در بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو و اختلال کرون دریافتند که جهش‌های ژنتیکی مرتبط با این بیماری‌ها در نواحی تنظیم‌کننده فعال می‌باشند. با استفاده از داده‌های به‌دست آمده از مدل‌های کامپیوتری و تکنولوژی nanofluid، آن‌ها توانستند ۳۵ ناحیه نتنظیم‌کننده که فعالیت‌شان می‌تواند در تشخیص این دو بیماری کمک‌کننده باشد را تشخیص دهند.

✳ این یافته‌ها می‌تواند مسیر یافتن شیوه‌های جدید برای تشخیص بیماری‌های التهابی را برای ما آسان‌تر کند.

? مترجم: مونا تقی زاده

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست‌فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست‌فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن