بیوتکنولوژی کشاورزی

تشخیص بیماری‌های گیاهی به کمک اپلیکیشن موبایل

✅یک اپلیکیشن ابداعی جدید که در گوشی‌های همراه قابل‌نصب است، می‌تواند بیماری‌های گیاهی را در مزرعه تشخیص داده و به کشاورزان هشدار دهد.


?محققینی که موفق به ساخت اپلیکیشن جدیدی برای تلفن‌های همراه به‌منظور تشخیص بیماری‌های گیاهی و با استفاده از هوش مصنوعی شده‌اند، جایزه‌ای صد هزار دلاری دریافت کرده‌اند تا بتوانند برنامه خود برای کمک به میلیون‌ها کشاورز کوچک در سراسر آفریقا را توسعه دهند.

?کشاورزان آفریقایی مشکلات زیادی با بیماری‌های گیاهی دارند. بیماری رگه قهوه‌ای کاساوا به سمت غرب قاره آفریقا در حال گسترش است و به همراه بیماری موزاییک کاساوا، تهدیدی برای غذا و امنیت درآمد بیش از ۳۰ میلیون کشاورز در شرق و مرکز آفریقا به حساب می‌آید. بیماری مخرب ناشی از ویروس برگ دسته‌ای، درختان موز را تهدید می‌کند و همچنین بیماری بادزدگی سیب‌زمینی، هنوز هم کشاورزان را در مزارع خود رنج می‌دهد.

?کشاورزان اغلب از تشخیص صحیح بیماری‌های گیاهی عاجزند و از سوی دیگر، محققین، مسئولین حفظ نباتات و دیگر سازمان‌های وابسته به خاطر کمبود اطلاعات قادر به حمایت از آن‌ها نیستند.

?برای جلوگیری از گسترش این بیماری‌ها، یک تیم تحت برنامه تحقیقاتی CGIAR که RTB نام دارد و بر روی بیماری‌های محصولات ریشه‌ای، غده‌ای و درختان موز متمرکز است، یک اپلیکیشن نوآورانه ابداع کرده که قادر است با دقت زیادی بیماری‌های گیاهی را در مزرعه تشخیص دهد و سپس با به‌کارگیری سرویس پیامکی، برای هزاران کشاورز روستایی، پیغام هشدار ارسال نماید.

?گروه CGIAR یا گروه مشاور در تحقیقات بین‌المللی کشاورزی، یک گروه تحقیقاتی جهانی است که در جهت کاهش فقر، افزایش امنیت غذایی و تغذیه‌ای و بهبود منابع طبیعی و خدمات اکوسیستمی فعالیت می‌کند.

?به گفته جیمز لگ از انستیتو بین‌المللی کشاورزی گرمسیری (IITA) که پروژه اپلیکشن موبایلی را به همراه دیوید هیوز، استادیار حشره‌شناسی و زیست‌شناسی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، هدایت می‌کند، تلفن‌های هوشمند هر روز بیش‌ازپیش در میان روستائیان آفریقا رواج پیدا می‌کنند.

?حالا کشاورزان کوچک یا متصدیان مربوطه، با یک گوشی همراه هوشمند و دوربین‌دار قادر خواهند بود که اپلیکیشن را دانلود کرده، آن را در گوشی خود راه‌اندازی نموده و با قرار دادن دوربین گوشی بر روی برگ دارای علائم بیماری، یک تشخیص فوری انجام دهند. این ابداع، تحول عظیمی در تشخیص بیماری‌های گیاهی محسوب می‌شود.

?این اپلیکیشن همچنین آخرین توصیه‌های مبارزه برای همه بیماری‌های مهم و آفات محصولات ریشه‌ای، غده‌ای و درختان موز را فراهم می‌کند و نزدیک‌ترین مرکز خدمات کشاورزی را نیز به کشاورز نشان می‌دهد.

?اگرچه این اپلیکیشن در حال حاضر برای بیماری کاساوا طراحی شده است اما جایزه فوق به محققین این امکان را می‌دهد که از آن برای استفاده در دیگر گیاهان که منابع حیاتی غذا برای میلیون‌ها نفر به‌حساب می‌آیند، توسعه بدهند.

#آفات_و_بیماری_ها

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تشخیص بیماری‌های گیاهی به کمک اپلیکیشن موبایل – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن