بیماری های مزمن

تشخیص بیماری مزمن کلیوی با آزمایش ژنتیک

بیماری نارسایی کلیوی مزمن در بیشتر بیماران، در مراحل ابتدایی نسبتاً بدون علامت است زیرا بدن، این نارسایی‌ها را جبران می‌کند و خود را با اختلالات متابولیکی که در طول این دوره گسترش می‌یابند وفق می‌دهد. بنابراین آزمایش DNA می‌تواند به تشخیص و روند درمان این بیماران کمک کند.


یک تحقیق در مرکز پزشکی کلمبیا ایروینگ نشان داده است که ژن‌ها علت تعدادی از بیماری‌های مزمن کلیوی هستند که شناسایی این ژن تأثیر بسیاری بر روی درمان بیشتر این بیماران دارد. دکتر علی گاروی، رئیس بخش نفرولوژی در دانشگاه کلمبیا گفت: “مطالعه ما نشان می‌دهد که آزمایش ژنتیک هر فرد می‌تواند برای تشخیص و مدیریت بیماری کلیوی استفاده شود.”

برآورد شده است که یک نفر از هر ده بزرگسال در ایالات متحده بیماری کلیوی مزمن دارد. با این حال، برای ۱۵ درصد از بیماران مبتلا به این بیماری، علت اصلی نارسایی کلیه ناشناخته‌است. علل متعدد ژنتیکی برای بیماری مزمن کلیه وجود دارد و درمان می‌تواند بسته به علت متفاوت باشد اما بسیاری از انواع ژنتیکی نادر هستند و شناسایی با تشخیص سنتی بسیار دشوار است.

بیماری مزمن کلیه به عنوان شایع ترین بیماری در میان افراد بزرگسال بعد از سرطان مشخص شده است که آزمایش تست ژنوم ضروری است. در این مطالعه، محققان از توالی DNA برای بررسی اختلالات ژنتیکی کلیه در ۳۳۱۵ نفر با انواع مختلف بیماری کلیوی مزمن یا مرحله پایانی استفاده کردند. برای ۸/۵ درصد از این افراد، پزشکان قادر به شناسایی علت بیماری نبودند. در همه این موارد، یافته‌های تصادفی بر روی مراقبت و تشخیص بیماری و درمان کلیه تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، داشتن سابقه داشتن سرطان در خانواده، روش سرکوب سیستم ایمنی را برای بیماران مبتلا به پیوند کلیه تغییر خواهد داد.

این نتایج نشان می‌دهد که توالی ژنوم می‌تواند توسعه داروهای جدید برای بیماری کلیوی را از طریق انتخاب زیرگروه‌های بیماری که به احتمال زیاد از درمان‌های جدید بهره‌مند شوند را بهینه‌سازی کند.
در حالی‌که مطالعه فعلی نشان‌دهنده کاربرد آزمایش DNA در افراد مبتلا به بیماری کلیوی است، مطالعات دیگری که توسط گلدشتاین و غروی انجام شد، نشان می‌دهد که آزمایش DNA در افراد سالم به شدت از شایع بودن شرایط ژنتیکی مرتبط با بیماری کلیوی فراتر رفته است. در مجموع، تحقیقات این گروه نشان می‌دهد که آزمایش DNA زمانی می‌تواند مفید باشد که با اطلاعات بالینی متعادل شود.

منبع خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن