بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

وسیله‌ای برای تشخیص دقیق موتاسیون‌های نادر در سلول‌های سرطانی!

✅ یک روش محاسباتی جدید توسط محققان ابداع شده است که به دانشمندان اجازه می‌دهد تا موتاسیون‌های نادر را در سلول‌های سرطانی با دقت و حساسیت بیشتر نسبت به دیگر روش‌ها تشخیص دهند. این تکنیک که Lancet نامیده می‌شود، پیشرفت عظیمی در تشخیص موتاسیون‌های سلول‌های توموری به شمار می‌آید.


?دکتر Zody در این باره می‌گوید: «تشخیص دقیق واریانت‌های سوماتیک یک اقدام مهم و ضروری در تحقیقات سرطان به حساب می‌آید. تشخیص این موتاسیون‌ها اساس دارو‌های شخصی‌شده را شکل می‌دهد. Lancet یک وسیله‌ی ضروری در کنار دیگر وسایل مورد استفاده در کار کلینیکی و تحقیقاتی در زمینه‌ی سرطان به حساب می‌آید.»

?برای مشخص کردن موتاسیون‌های موجود در سلول‌های سرطانی، محققان ژنوم سلول‌های توموری و سلول‌های سالم را توالی‌یابی می‌کنند. بنابراین روش محاسباتی کنونی ژنوم سلول‌های توموری و سالم را با رفرنس ژنومی مشخصی مقایسه می‌کند و به دنبال اختلافات مخصوص تومور‌ها می‌گردد. اما Lancet به جای این کار، از روش micro-assembly استفاده می‌کند تا توالی کامل نواحی کوچک از ژنوم را بدون استفاده از رفرنس، بازسازی کند. این ویژگی موجب می‌شود تا چالشی که در مقایسه‌‌ی بعضی از نواحی ژنومی با رفرنس به دلایل فنی وجود داشت، از بین برود.

?در این مطالعه، از طریق مقایسه‌های وسیع بین دیتابیس ژنومی واقعی و ساختگی، محققان اذعان کرده‌اند که Lancet نتیجه‌ی بهتر و دقت بیشتری برای تشخیص واریانت‌های سوماتیک نسبت به دیگر روش‌ها داشته است.

? در این مطالعه، محققین نشان داده‌اند که وسایل موجود دقت لازم برای امتیازدهی موتاسیون‌ها را دارا نیست، لذا نتایج کاذب در این روش ها بیشتر دیده می‌شود.
این مطالعه در Communications Biology گزارش شده‌ است.

?ترجمه: یاور سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

وسیله‌ای برای تشخیص دقیق موتاسیون‌های نادر در سلول‌های سرطانی! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن