بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

تشخیص زودهنگام سرطان با تاتوی بیومدیکال

| تشخیص زودهنگام سرطان با تاتوی بیومدیکال

دانشمندان می‌دانند که تشخیص زودهنگام سرطان در طول دوره کمون می‌تواند به پیش‌بینی و درمان موفقیت‌آمیز بیماران کمک شایان توجهی کند. خال‌کوبی بیومدیکال، به واسطه استفاده از سلول‌هایی که برای تیره کردن طراحی­‌شده­‌اند، قادر به تشخیص انواع سرطان­‌های خاص می باشد. به گفته محققان، ایده این خال‌کوبی از گزارش های ۱۴ میلیون مورد جدید و سالیانه سرطان در سرتاسر جهان آمده است.


❇ این گروه بر این عقیده بود که هیپرکلسمی طولانی‌مدت و مشابهی در سرطان سینه، روده بزرگ، پروستات، ریه، دستگاه گوارش و بیماری‌های بدخیم هماتولوژیک دیده می شود. کلسیم، عنصری موردنیاز برای همه سلول‌های بدن است و به ساختار و عملکرد طبیعی سلول ها، انتقال پیام، تکثیر سلولی، مرگ برنامه ریزی شده سلولی، چسبندگی، تمایز و تحرک کمک می‌کند. همچنین کشف‌شده که نقش مهمی در پیشرفت سرطان دارد. علاوه بر این، هیپرکلسمی طولانی‌مدت، خود نتیجه سرطان است؛ زیرا با گسترش سلول‌های تومور و ترشح فاکتورهای هومورال از سلول‌های ایمنی، در تعادل کلسیم اختلال به وجود می آید. این گروه در نظریه ای روش جدیدی را برای ارزیابی سطوح بلندمدت کلسیم در خون در نظر گرفت که به‌موجب آن هیپرکلسمی در حضور سرطان قابل شناسایی است.

❇ محققان از گیرنده حساس به کلسیم (CaSR) استفاده کرده‌اند که عملکرد طبیعی آن نسبت به سطوح بالای کلسیم در خون است. درواقع با افزایش غلظت کلسیم، گیرنده CaSR برای مهار ترشح هورمون پاراتیروئید فعال می‌شود. گیرنده CaSR قادر به تشخیص هیپرکلسمی خون از میزان خفیف تا متوسط آن است که اغلب در مراحل اولیه رشد سرطان در بیمار به چشم می‌خورد. خال‌کوبی بیومدیکال، یک مسیر پیام رسانی مجازی برای فعال‌سازی گیرنده CaSR از طریق ساخت سلول‌های مهندسی‌شده به وجود می آورد.

❇ پس از فعال شدن گیرنده CaSR، آبشار پیام رسانی که دوباره طراحی‌شده، منجر به بیان تیروزیناز برای تولید ملانین می‌شود. این طرح به‌منظور تشخیص تجمع ملانین به‌عنوان یک علامت رنگ‌دانه یا خال‌کوبی بود که نشان‌دهنده حضور طولانی‌مدت هیپرکلسمی خون باشد. از آن جا که مسیرهای بازخوردی بین کلسیم خون و ترشح هورمون پاراتیروئیدی در عرض چند دقیقه به افزایش یا کاهش غلظت کلسیم پاسخ می‌دهد، ساز و کار هموستازی طبیعی کلسیم در بدن تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

❇ نظریه­‌های این گروه از طریق انجام آزمایش های کشت بافت سلول در شرایط آزمایشگاهی تأیید شد و سپس در شرایط طبیعی با استفاده از موش‌های وحشی با هر دو حالت سرطانی هیپرکلسمی بدون علامت و سرطان غدد با هیپرکلسمی شدید مورد تأیید قرار گرفت. آن ­ها هم چنین توانایی خال‌کوبی بیومدیکال را در پوست خوک که نسبت به موش ­ها بیشتر شبیه پوست انسان است، مورد بررسی قرار دادند.

❇ استفاده از خال‌کوبی بیومدیکال یک نظریه فوق‌العاده جالب است که تحقیقات بیشتری را برای تشخیص زودهنگام سرطان ایجاب می کند.

? مترجم: الهام بیابانگرد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن