توالی یابیسرطان سینه

تشخیص زودهنگام سرطان سینه

 محققان سلول‌های اپیتلیوم پستان را ارزیابی نموده و نوع سوم سلول های اپیتلیوم را شناسایی کرده اند. کشف این جمعیت سلولی جدید می‌تواند به درک سرمنشا سرطان پستان کمک کند و منجر به بهبود تشخیص سریع سرطان، کاهش پیشرفت سرطان و افزایش احتمال پیشگیری از آن شود.


محققان از نسل بعدی تکنولوژی توالی یابی در ترکیب با توالی یابی (mRNA (scRNAseq تک سلولی برای سرشماری مولکولی دقیق سلول‌های اپیتلیوم پستان انسان استفاده نمودند. تکنولوژی scRNAseq تفاوت‌های سلولی که قبلا دیده نشده بودند را به راحتی تشخیص داد.

سرطان پستان به واسطه سلول‌های اپیتلیوم که  متحمل تغییرات ژنتیکی می‌شوند، ایجاد می‌گردد. این تغییرات منجر به تغییرات سلولی در بافت پستان می شوند که در نهایت به سرطان تبدیل می‌گردد. شناخت سر منشا سرطان پستان، پتانسیل لازم برای تشخیص این بیماری در مراحل اولیه را فراهم آورده و در نهایت می‌تواند زمینه پیشگیری از پیشرفت آن را پیش از تبدیل شدن به یک وضعیت مهلک فراهم نماید.

به گفته کنسنبروک: «حتی با تمام تحقیقات انجام شده در این زمینه، هنوز درک ما از طیف کامل تنوع سلولی موجود در بدن انسان و به ویژه سلول‌های متمایز اپیتلیوم پستان ناقص است. این نقص‌ها مانع از افزایش توانایی ما در بررسی نقش سلول‌های مختلف در شروع و پیشرفت سرطان می‌شود. کشف نوع سوم از سلول‌های اپیتلیوم، برخی از این نقص‌ها را کاهش می‌دهد و می‌تواند به ما در درک این موضوع که چگونه سیستم بدن در طی سرطان پستان، دچار عملکرد نامناسب می‌شود کمک نماید.»

کنسنبروک در ادامه ی سخنانش می‌افزاید: «تجزیه و تحلیل ما، بینش‌های بی سابقه ای را در مورد جمعیت‌های مختلف سلولی که در داخل اپیتلیوم پستان انسان قرار دارند به وجود آورده و لذا می‌تواند به عنوان یک منبع ارزشمند برای درک اینکه چگونه این سیستم، در مراحل اولیه سرطان پستان دچار تحول و جهش می‌شود و به عنوان یک بیماری مهلک پیشرفت می‌کند، به کار گرفته شود.»

اپیتلیوم بافت پستان از دو نوع سلول شناخته شده تشکیل شده است که عبارتند از، یک لایه داخلی سلول‌های لومینال ترشحی و یک لایه بیرونی سلول‌های پایه.

محققان UCI نشانگان ژنی تک سلولی چند فرد را بررسی نمودند تا نشان دهند که سومین نوع از سلول‌ها در محفظه لومینال پنهان شده اند و این سلول‌ها  اکنون می‌توانند به عنوان سلول‌های لومینال L1 و L2 شناخته شوند. محققان دریافتند که نوع L1 یک نوع سلول ترشحی است، در حالی که سلول های نوع L2 به عنوان اجزای حساس هورمون در بافت پستان عمل می‌کنند.

شناخت این زیرمجموعه‌های متمایز از  سلول‌های اپیتلیال پستان ممکن است به عنوان نقطه عطفی برای ارزیابی سر منشاء انواع زیرمجموعه‌های سرطان پستان عمل کند. این کار می تواند به عنوان یک منبع برای تعیین تغییرات تعریف شده در طول پیشرفت سرطان پستان و ارائه روش‌های تشخیص زود هنگام سرطان و همچنین فراهم آوردن استراتژی‌های پیشگیری از آن به کار گرفته شود.

✳️ مترجم: آزاده داودی

لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

عاطفه سادات محسن زاده

من دانشجوی کارشناسی زیست فناوری دانشگاه تهران هستم و ابتدا به عنوان مترجم با زیست فن همکاری داشتم و الآن حدود یک سال هست که دبیر بخش پزشکی مجله زیست فن هستم. حوزه مورد علاقه‌م سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی هست و در حال حاضر مشغول انجام پروژه‌ای در این حوزه هستم.

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یـک + = هفـت

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن