بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

تشخیص زودهنگام سرطان پانکراس از طریق تست های خونی

مطالعه تشخیصی نوینی توسط دانشمندان سان دیاگو امیدهای تازه ای از تشخیص زودهنگام سرطان پانکراس وعده می دهد.


سرطان پانکراس در رتبه دومین سرطان مرگبار در آمریکا قرار دارد به این دلیل که تشخیص آن تنها در مراحل پیشرفته بیماری ممکن است. تست اخیر که در مرحله تأیید است تنها با آزمایش بیومارکرهای یه قطره خون در ظرف کمتر از یک ساعت قادر به تشخیص بیماری است. از این تست می توان جهت غربالگری اولیه کسانی که نیاز به تست های گران قیمت و تهاجمی بعد دارند استفاده کرد.

امروزه تست های خونی تشخیص زودهنگام سرطان، به نام بیوپسی مایع، موضوع مطرحی در حوزه تحقیقات پزشکی می باشند. این دسته از تست ها قادرند سرطان را در مراحل اولیه و بدون به کار بردن یک روش تهاجمی مانند بیوپسی توموری تشخیص دهند.

در حوزه سرطان پانکراس نیز دانشمندان ایده های جدیدی مطرح کرده اند که شامل جمع آوری و آنالیز نانوذرات بیولوژیکی به نام اگزوزوم ها می باشد. اگزوزوم ها از تمام سلول های بدن از جمله از سلول های سرطانی ترشح می شوند و دارای اساس ژنتیکی و پروتئینی اند که می تواند بیومارکری از سرطان باشد اما چون اگزوزوم ها بسیار شکننده و کوچک هستند جداسازی آن ها از خون روند دشواری است.

در آزمایش اخیر دانشمندان از سیستم های تراشه ای الکترونیکی جهت جداسازی مستقیم اگزوزوم ها از خون طی کسری از دقیقه استفاده می کنند.

در این روش پس از تهیه قطره خون بر روی تراشه ی کوچک الکترونیکی، جریان را در تراشه برقرار می کنند و سپس دقایقی بعد مارکرهای فلوئورسنت را به آن می افزایند تا نتایج تست در زیر میکروسکوپ قابل رؤیت باشد. چنانچه پاسخ تست برای سرطان مثبت باشد دوایر درخشان فلئورسنت در زیر میکروسکوپ ظاهر خواهند شد.

تراشه استفاده شده در این روش جریان جایگزینی را به کار می برد که اختصاصاً نانوذراتی از جمله اگزوزوم را از خون خارج می کند و آن ها را بر روی یک الکترود کوچک واقع بر روی سطح تراشه رسوب می دهد. اجزا بزرگ خونی نیز در حالی ذرات کوچک باقی می‌مانند، از خون شسته می شوند. سپس آنتی بادی نشان دار شده فلئورسنت افزوده می شود که به طور اختصاصی به دو بیومارکر سرطان پانکراس به نام های glypican 1, CD63 متصل می شود. اگر این بیومارکرها در خون وجود داشته باشند، دوایر روشنی که آنتی بادی ها به آن ها متصل می شوند در زیر میکروسکوپ دیده خواهند شد.

تمام روند یاد شده در کم‌تر از یک ساعت انجام می شود و دانشمندان هم اکنون به دنبال آن هستند که جهت افزایش دقت و حساسیت این سیستم بیومارکرهای دیگر خونی را نیز به این روش اضافه کنند.

? مترجم: پریسا ایلون

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن