بیوتکنولوژی پزشکیزیحسگرهاسرطاننانوبیوتکنولوژی

بهبود نوارهای تست تشخیص سرطان به کمک نانوذرات

✅ رایج‌ترین نوار تست تشخیصی که برای مردم شناخته شده است نوار تست حاملگی است. بر طبق تحقیقات جدید، یک عنصر کلیدی در نوارهای تست، آنتی‌بادی‌ها هستند که جهت تشخیص نشانگرهای زیستی به کار می¬روند. یکی از چالش‌های بزرگ نوارهای تست، شناسایی غلظت‌های پایین نشانگرهای زیستی است که امروزه برای تشخیص انواع بیماری‌ها از جمله سرطان، بیماری‌های عفونی و بیماری‌های قلبی توسعه یافته‌اند. نوارهای معمولی به‌اندازه کافی برای تغییر رنگ قابل مشاهده توسط چشم انسان در غلظت‌های پایین حساس نیستند؛ اما برخی نانوذرات می‌توانند این حساسیت را بهبود بخشند.

? نانوذرات طلا چندین دهه است که به‌طور گسترده‌ای در تشخیص‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. چیزی که در تحقیقات حائز اهمیت است اضافه کردن یک عملکرد دوگانه به نانوذرات به‌وسیله نشان‌دار کردن آن‌ها با پوسته نازک از پلاتین است.
? محققان بیان داشتند که پلاتین یک کاتالیزور عالی است، از این‌رو در زمان کوتاهی منجر به تغییر رنگ نوار تست می‌شود و همچنین دقت آزمایش را افزایش داده و تشخیص غلظت‌های بسیار پایین نشانگرهای زیستی کلیدی را فراهم می‌کند.
? در این مطالعه، دانشمندان اختصاصاً به بررسی آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) پرداختند و حساسیت کم به غلظت پایین آنتی‌ژن نسبت به نوارهای تست موجود در بازار و حساسیت زیاد برای نشان دادن تغییر رنگ را تأیید کردند.
? این فنّاوری ارزان بوده که مردم به راحتی می‌توانند آن خریداری کنند و منجر به تشخیص سریع‌تر بیماری می‌گردد. همچنین ازآنجایی‌که هر سرطان نشانگر زیستی اختصاصی مربوط به خود را دارد می‌توان به راحتی آنتی‌بادی اختصاصی را جایگزین کرد و از این روش برای شناسایی نشانگرهای زیستی انواع دیگر سرطان‌ها نیز استفاده کرد.

?ترجمه: زهرا محمد علی پور

☑️ لینک مقاله
☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت درمجله زیست فن

بهبود نوارهای تست تشخیص سرطان به کمک نانوذرات- اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن