بازنشرسرطان

تشخیص زودهنگام سرطان پانکراس با استفاده از باکتری‌های زبان

محققان چینی توانستند بین باکتری‌های موجود روی زبان با سرطان پانکراس رابطه‌ ای را شناسایی کنند که امکان تشخیص زودهنگام این نوع سرطان را فراهم می‌کند.


محققان با الهام از یک روش تشخیص سنتی طب چینی که در آن زبان بیمار برای تشخیص انواع بیماری‌ها بررسی می‌شود، تکنیک‌های جدید تعیین توالی DNA را به منظور تشخیص تفاوت‌های احتمالی ساختار میکروبیوم زبان در افراد سالم و مبتلا به سرطان پانکراس به کار گرفتند.

برای این منظور میکروبیوم زبان ۵۵ داوطلب را که ۳۰ نفر از آن‌ها مبتلا به مراحل ابتدایی سرطان لوزالمعده بودند مورد بررسی قرار دادند. ۲۵ داوطلب دیگر که افرادی سالم بودند به عنوان گروه کنترل در این آزمایش شرکت داشتند.

در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد میکروبیوم بیماران مبتلا به سرطان پانکراس در مقایسه با افراد سالم دارای تفاوت‌های قابل ملاحظه ای است. در واقع میزان چهار نوع باکتری Leptotrichia ،Fusobacterium ،Haemophilus و Porphyromonas در زبان داوطلبان بیمار به اندازه ای بود که به وضوح موجب تمایز آن‌ها از گروه کنترل می‌شد.

در حال حاضر مشخص نیست که این تفاوت در میزان باکتری‌ها چه نوع رابط علت و معلولی با سرطان پانکراس دارد، اما به اعتقاد محققان این باکتری‌ها قادرند به عنوان نشانگرهای زیستی برای تشخیص زودهنگام سرطان پانکراس عمل کنند.

سرطان پانکراس یازدهمین سرطان شایع در مردان و نهمین سرطان تشخیص داده شده در زنان است. ۷۱ درصد از مبتلایان به سرطان پانکراس در اولین سال تشخیص جان خود را از دست می‌دهند. این سرطان در مردان شیوع بیشتری دارد. سیگار، اضافه وزن، دیابت و سن از مهم ترین عوامل خطر بروز این بیماری هستند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Oral Microbiology منتشر شده است.

منبع خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن