بیوتکنولوژی پزشکی

تشخیص سمیت کبد توسط اندازه‌گیری میزان یک microRNA

تشخیص سمیت کبد توسط اندازه‌گیری میزان یک microRNA تشخیص سمیت کبد توسط اندازه‌گیری میزان یک microRNA

✅ شرکت Quanterix کمپانی‌ای است که در دیجیتالی کردن آنالیز بیومارکرها فعالیت می‌کند. این شرکت اخیرا اعلام کرده است که روشی برای شناسایی microRNAهای بیومارکر، در اندازه‌گیری سمیت کبد ابداع کرده است.


آسیب‌های کبدی القا شده توسط داروها، برای توسعه‌دهندگان دارو چالش برانگیز است. مدیریت این آسیب‌های القا شده و اندازه‌گیری آن، امری مهم تلقی می‌شود. روش جدید قادر است با اندازه‌گیری میزان miR-122، توسط تنها یک پروب، این کار را انجام دهد.

سابقا از اندازه‌گیری آنزیم ALT در راستای تشخیص سمیت کبدی استفاده می‌شد. استفاده از miR-122 بسیار بهتر است، اما این روش به علت این که بر پایه PCR بود از سرعت خوبی برخوردار نبود، در نتیجه کنار گذاشته شد.

در روش‌های مبنی بر PCR از چندین پروب و پرایمر به منظور اندازه‌گیری میزان miR-122 استفاده می‌شد و به دلیل آنکه در آن واکنش ازدیادسازی نمونه انجام می‌گرفت, سرعت کار نسبت به اندازه‌گیری بدون ازدیاد‌سازی پایین بود.

اما امروزه می‌توان با این روش جدید که به آن Simmoa assay می‌گویند, به وسیله‌ی تنها آرایه‌ای از یک پروب، با دقت بسیار بالا و سرعت مناسب میزان miR-122 را در نمونه‌های سرم و پلاسمای بیماران اندازه‌گیری کرد.

?ترجمه: مرتضی احمدزاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تشخیص سمیت کبد توسط اندازه‌گیری میزان یک microRNA – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن