آلزایمرفناوری های همگرا

تصویربرداری سه بعدی از شکل‌گیری آلزایمر

40 درصد از آمریکاییان بالای 85سال مبتلا به بیماری آلزایمر هستند و این بیماری 10 تا 20 سال پیش از تشخیص توسط پزشک با مشکلات حافظه شروع می‌شود؛ علی رغم شیوع بالای این بیماری، یکی از مهم‌ترین مشکلات آلزایمر، مشخص نبودن علت شروع بیماری است. در این مطالعه از نانوسکوپی با وضوح بالا استفاده شده که قادر است یک نمای سه بعدی از مولکول‌های مغز را همراه با 10 برابر جزئیات بیش‌تر فراهم کند. این روش تصویربرداری چگونگی پیشرفت و مداخله‌ی درمان‌های جدید را نشان می‌دهد.


در حال حاضر، وجود پلاک‌های آمیلوئید، اولین شواهد قابل تشخیص از تغییرات پاتولوژیکی است که منجر به بیماری آلزایمر می‌شوند. این مطالعه که توسط محققان دانشگاه ایندیانا به انجام رسیده، به پژوهشگران کمک می‌کند تا ساختار پلاک‌هایی را که در مغز بیماران آلزایمر شکل می‌گیرد، بهتر درک کنند و ویژگی‌های احتمالی درگیر در آسیب را مشخص کنند.

به گفته‌ی گری لندرت محقق ارشد این مطالعه، این تکنولوژی به محققان اجازه می‌دهد تا فرآیند تجمع و بازسازی این پلاک‌ها در طول بیماری را مشاهده کنند تا بتوان تشکیل این سازه‌های مضر را در مغز متوقف ساخت.

میکروسکوپ‌های نوری معمولی و ضخامت طبیعی بافت مغز، مانع از بررسی سه بعدی پلاک‌های آمیلوئید و تعامل آن‌ها با سلول‌های دیگر می‌شوند؛ بنابراین، این نانوسکوپ‌ از “اپتیک‌های با قابلیت سازگاری” استفاده می‌کند که آینه‌های غیرقابل تغییری هستند که تغییر شکل می‌دهند تا انحراف نوری را جبران کنند که ناشی از حرکت نور با سرعت‌های مختلف از تک مولکول‌های موجود در قسمت‌های مختلف ساختار سلول یا بافت است.

تیم تحقیقاتی برای مقابله با چالش ناشی از بافت مغز، تکنیک جدیدی را ایجاد کرد که آینه‌ها در پاسخ به عمق نمونه‌ها تنظیم می‌شوند تا انحراف از طریق بافت‌ها را جبران نماید.

این نانوسکوپ تمام بافت، سلول‌های آن و اجزای سلولی را با وضوح شش تا ده برابر بیش‌تر از میکروسکوپ‌های معمولی بازسازی می‌کند، و اجازه می‌دهد از طریق بخش‌های ضخیم مغز، یک نمای کلی از قشر فرونتال موش بدست آید.

در این مطالعه از موش‌هایی استفاده شد که به صورت ژنتیکی برای نشان دادن تولید پلاک‌های آمیلوئید مورد استفاده قرار می‌گرفتند. محققان از طریق بازسازی‌های سه بعدی متوجه شدند که پلاک‌های آمیلوئید مثل توده‌ای از مو هستند و از طریق فیبرهای کوچک آن‌ها که با رسوبات مومی شکل می‌گیرند، بافته می‌شوند.

محققان در حال حاضر، کار بر روی استفاده از نانوسکوپ برای مشاهده‌ی پلاک آمیلوئید در نمونه‌های مغز انسان و نگاه دقیق‌تر به چگونگی تعامل پلاک‌ها با دیگر سلول‌ها و بازسازی آن‌ها را آغاز کرده‌اند.

انتظار می‌رود که این روش درک بیش‌تری از سایر بیماری‌ها، از جمله بیماری پارکینسون و MS را فراهم آورد.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سـه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن