سرطان ریهسرطان سینه

تضعیف متاستاز سرطان به کمک نانوحاملین طلا

محققان دانشکده پزشکی ویل کرنل نشان داده‌اند که تیمار موش‌های مبتلا به سرطان سینه سه‌گانه منفی (TNBC) با نانوذرات طلای حاوی microRNA یا miRNA، باعث کاهش گسترش سرطان به ریه می‌شود. یافته‌های این مطالعه در مجله Molecular Cancer Therapeutics منتشر شده است.


سرطان سینه سه‌گانه منفی یک فرم بسیار تهاجمی و سخت‌درمان سرطان سینه است که احتمال بازگشت متاستاز آن بسیار زیاد است. این سرطان با عدم بیان گیرنده‌های استروژن، پروژسترون و گیرنده رشد HER2/neu مشخص می‌شود. عدم بیان گیرنده‌های هورمونی در سطح این سلول‌ها مانع پاسخ آن‌ها به هورمون‌درمانی شده است. بنابراین، درمان هدفمندی برای کنترل این نوع سرطان وجود ندارد. miR-708 یک microRNA غیر کدکننده است که از بیان ژن‌های ضروری دخیل در متاستاز سرطان ممانعت می‌کند. بارگذاری این مولکول سرکوبگر درون نانوحاملین طلای چند لایه، امکان انتقال هدفمند این مولکول و کنترل مؤثر سرطان را فراهم می‌کند.

محققان یک موش از هر هشت موش مبتلا به سرطان سینه سه‌گانه منفی (با سابقه گسترش به ریه) را با مولکول‌های miR-708 تیمار کردند و یافته‌های حاصل از آن را با یافته‌های حاصل از گروه شاهد (شش موش از هفت موش با تجربه متاستاز) مقایسه نمودند. نتایج حاصل از این مقایسه‌ها نشان می‌دهد که miR-708 بر تومور‌های اولیه پستان اثر ندارد. به‌عبارت دیگر، miRNA مذکور با هدف قرار دادن تعداد معدودی از سلول‌های سرطانی که پتانسیل گسترش به ریه را دارند، متاستاز را مهار می‌کند.

دکتر Vivek Mittal –استاد زیست‌شناسی سلولی و تکاملی دانشگاه پزشکی ویل کرنل- گفت: “یافته‌های بالینی ما نشان‌دهنده موفقیت بالقوه نانوحاملین مذکور در پیشگیری از متاستاز سرطان پستان سه‌گانه منفی است.”

دکتر Divya Ramchandani –همکار دیگر این پروژه- افزود: “ما پتانسیل بالینی قابل توجهی را برای miR-708 پیش‌بینی می‌کنیم. چرا که این مولکول در متاستاز TNBC انسانی وجود ندارد.”

انتقال microRNA به سلول‌ها توموری که بر پایه نانوذرات طلا انجام شده است، اولین درمان هدفمند TNBC مبتنی بر الیگونوکلئوتید است که می‌تواند نقش مهمی در درمان‌های آینده این نوع سرطان داشته باشد.

Rate this post
توسط
Medical X Press
منبع
Molecular Cancer Therapeutics
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن