آلزایمربیوتکنولوژی پزشکی

تعریف آلزایمر توسط بیومارکرها

✅ با توجه به گزارشی که به تازگی درمورد آلزایمر و زوال عقل منتشر شده است، بیماری آلزایمر بایستی با تغییراتی در مغز به‌جای علائم شناختی مانند کاهش حافظه مشخص شود.


?این پیشنهاد که توسط انجمن آلزایمر و مؤسسه ملی پیری مطرح شد، نشان می‌دهد که بیماران آلزایمری باید از طریق بیومارکرهایی مانند اسکن‌های مغزی جهت شناسایی تحلیل عصبی یا تست‌های مایع نخاعی برای یافتن آمیلوئید‌ بتا و تائو، که دو پروتئین دخیل در پاتولوژی بیماری هستند، مشخص شوند.

?جک، متخصص تصویربرداری مغز و یکی از نویسندگان گزارش می‌گوید: «آن‌چه که ما اکنون شاهد آن هستیم این است که بیماری آلزایمر با حضور پلاک‌ها و درهم تنیدگی‌های نوروفیبریلاری در مغز تعریف می‌شود. در این چارچوب او می‌افزاید، علائمی که در نتیجه‌ی بیماری هستند، تعریف خود بیماری نیستند».

?جک به خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید: «بر اساس این تعریف جدید، تعداد افرادی که به عنوان افراد آلزایمری درنظر گرفته می‌شدند به طرز چشم‌گیری افزایش خواهند یافت. افراد بسیار زیادی وجود دارند که از نظر شناختی طبیعی هستند ولی این پاتولوژی را در مغز خود دارند که در نتیجه به عنوان بیماران آلزایمری برشمرده خواهند شد».

?نویسندگان این گزارش اذعان کردند که این تعریف در تحقیقات مشاهده‌ای و مداخله‌ای و نه کلینیکی، قابل استفاده خواهد بود. Carrillo مجری ارشد انجمن آلزایمر گفت: «این یک چارچوب تحقیقاتی است که مورد آزمایش قرار گرفته است و ابزاری برای محققان و نه مطب پزشکان است. تست‌های بر پایه‌ی بیومارکر می‌توانند روزی به پیش‌گیری از بیماری کمک کنند، و ما امیدواریم روزی برسد که داروهای مؤثری دردسترس باشند».

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

تعریف آلزایمر توسط بیومارکرها – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن