ایمنی درمانی

تغییرات سیستم ایمنی مادر در اوایل بارداری

اولین مطالعه اطلس سلول انسانی در اوایل بارداری، چگونگی عملکرد سیستم ایمنی مادر تحت تأثیر سلول‌های جفت در حال رشد را نشان داد. محققان دانشگاه نیوکاسل و کمبریج از روش‌های ژنومیک و بیوانفورماتیک برای ترسیم بیش از ۷۰،۰۰۰ سلول واحد در محل اتصال رحم و جفت استفاده کردند. این کار نحوه ارتباط سلول‌ها با یکدیگر برای تغییر پاسخ ایمنی مادر و توانایی بارداری را مشخص کرد.


این مطالعه، وضعیت‌های سلولی جدید و غیرمنتظره در رحم و جفت را نشان می‌دهد و بیان می‌کند که کدام ژن‌ها در هر سلول تغییر می‌کنند. بینش‌ها در این زمینه به ما در درک عوامل مؤثر در بارداری موفق و فاکتورهای دخیل در سقط جنین و یامسمومیت حاملگی (پره‌اکلامپسی) که اغلب در چند هفته اول بارداری یعنی هنگام تشکیل جفت رخ می‌دهد، کمک می‌کنند.

جفت که در پوشش رحم مادر، در دوران بارداری توسط جنین شکل می‌گیرد مسئول تأمین مواد مغذی و اکسیژن برای جنین است. محققان به منظور شناخت این ناحیه، بیش از ۷۰،۰۰۰ سلول واحد را طی حاملگی‌های سه ماهۀ اول مطالعه کردند.

با استفاده از توالی‌یابی DNA و RNA تک‌سلولی، آن‌ها سلول‌های مادر و جنین را در بافت اندومتریوم دوران حاملگی(دسیدوآ) و جفت تشخیص دادند و متوجه ارتباط این سلول‌ها با یکدیگر شدند. آن‌ها دریافتند که سلول‌های مادر و جنین از سیگنال‌هایی برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند و این مکالمه سیستم ایمنی مادر را برای حمایت از رشد جنین توانمند می‌سازد.

محققان برای اولین بار مشاهده کردند کدام ژن‌ها در هر سلول دسیدوآ و جفت فعال هستند و کدام یک از این سلول‌ها توانایی تغییر سیستم ایمنی مادر را دارند. سلول‌های جنینی جفت با سلول‌های ایمنی مادر ارتباط برقرار می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند جفت در جای درستی قرار گرفته است. این کار اجازه رشد و تکامل را به جنین می‌دهد.

محققان با استفاده از روش‌هایی توانستند وضعیت سلول‌های جدید در لایه‌های مختلف دسیدوآ را تعیین کنند. آن‌ها مشاهده کردند که سلول‌های تروفوبلاست جفت به پوشش رحم مادر حمله کرده و سبب تغییر ساختار بافتی آن می‌شوند و برای جنین در حال رشد ذخیره خونی فراهم می‌کنند.

این مطالعه برای اولین بار ترکیب دقیق سلولی دسیدوآ و جفت و نحوه ارتباط سلول‌های جفت درحال رشد و رحم را نشان داد. شکل‌گیری دسیدوآ برای بارداری موفقیت‌آمیز حیاتی است و این مطالعه زیررده‌های جدید سلولی در دسیدوآ را مشخص کرد. شفاف‌سازی بیش‌تر در مورد هر کدام از این سلول‌ها به درک چگونگی پاسخ ایمنی مادر برای دستیابی به یک بارداری موفق کمک خواهد کرد.

این اولین اطلس سلول انسان در اوایل بارداری است که به ما یک نقشه مرجع از این مرحله حیاتی رشد را ارائه می‌دهد و ما را در درک ارتباط سلول‌های جفت و مادر با یکدیگر برای حمایت از بارداری و نیز شناخت بیش‌تر اختلالات حاملگی یاری می‌کند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن