خانه اخبار مشترک مهندسی ژنتیک تغییرات ژنتیکی اساسی و سریع ایجادشده به سبب سالمون های پرورشی

تغییرات ژنتیکی اساسی و سریع ایجادشده به سبب سالمون های پرورشی

0
0
185
تغییرات ژنتیکی اساسی و سریع ایجادشده به سبب سالمون های پرورشی_ اخبار زیست فناوری

✅مطالعه جدید انجام شده بر روی ماهی قزل آلا پولادسر در منطقه Orgean، شواهدی ژنتیکی ارائه داد که ماهی های وحشی و پرورشی در سطح DNA تفاوت دارند و این تفاوت می تواند با سرعت شگفت انگیزی افزایش پیدا کند.


?این تحقیق نشان داد بعد از یک نسل تخمریزی، نسل اول ماهی های وحشی و پرورشی در فعالیت بیش از ۷۰۰ ژن متفاوت بودند. دانشمندان گزارش دادند که سازگاری یک نسل به شرایط پرورش، منجر به تغییرات قابل مشاهده در سطح DNA که به زاده ها منتقل می شود، شد. تفاوت ها در بقا و موفقیت تولید مثلی بین ماهی های پرورشی و وحشی شواهدی از سازگاری سریع با محیط پرورش را نشان داده است. شواهد جدید DNA مستقیما فعالیت تمام ژن ها در زاده های ماهی های وحشی و پرورشی را اندازه گرفته است. این به وضوح نشان می دهد که تفاوت های ژنتیکی بین ماهی وحشی و پرورشی به نسبت بزرگ و قابل انتقال هستند.

?تعداد زیادی از ژن ها در مسیرهای مرتبط با بهبود زخم، ایمنی و سوخت و ساز دخیل بوده اند و این بیان می دارد که اولین مراحل پرورش، شامل مطابقت با شرایط ازدحام جمعیت باشد. به غیر از ازدحام جمعیت که در محیط پرورش متداول است، آسیب ها نیز بیشتر اتفاق افتاده و بیماری می تواند شایع تر باشد.

?این مطالعه نشان داد که تغییرات ژنتیکی قابل توجه و سریع است. این دقیقا یک فرایند تکامل است، اما در این مورد، نسل های متعدد و مدت زمان طولانی را در بر نمی گیرد. با درک بهتر تغییرات ژنتیکی رخ داده در محیط پرورش، می توان تولید ماهیان پرورشی را که شباهت بیشتری با ماهیان وحشی داشته باشند، امکان پذیر ساخت. این تحقیق اولین قدم در این جهت است.

 

?ترجمه : رقیه جعفری تراجی

لینک خبر

عضویت در زیست فن کشاورزی

عضویت در کانال زیست فن

تغییرات ژنتیکی اساسی و سریع ایجادشده به سبب سالمون های پرورشی – اخبار زیست فناوری

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عاطفه بابائی
بارگذاری بیشتر در مهندسی ژنتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

ساخت زخم‌پوش‌های بیوپلیمری برای درمان آسیب های پوستی در کشور

محققان پژوهشکده فناوری‌های نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر زخم‌پوش‌های بیوپلیمری تقویت شده با نا…