بیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادی

کشف تغییرات ژنتیکی دخیل در تمایز سلول‌های بنیادی به عضله قلبی

✅ کشف تغییر ژنتیکی که سلول‌های بنیادی را به سلول‌های قلبی تبدیل می‌کند، گام اصلی در یافتن درمانی برای آسیب‌های قلبی است.


?دانشمندان هندی به‌دنبال کشف پروسه‌های ملکولی و ژنتیکی هستند که ازطریق آن‌ها، سلول‌های بنیادی جنینی به بسیاری از انواع سلول‌ها _به‌خصوص کاردیومیوسیت یا سلول‌های عضله قلبی_ تمایز یابند.

?یکی از محققان می‌گوید: «سعی بر آن است تا راهی پیدا شود که بتوان این سلول‌های بنیادی را به عضلات قلبی کارآمد که دارای ضربان هستند تمایز دهیم تا بتوان از این طریق درمانی سلولی برای اختلالات ساختاری قلب پیدا کرد».

?در این مطالعه، پژوهشگران از روش transcriptome profiling استفاده کردند که فعالیت طیف گسترده‌ای از ژن‌ها را در سلول بررسی می‌کند تا بتوان دریافت که کدام‌یک از ژن‌ها در تمایز سلول‌های بنیادی جنینی به سلول قلبی، بیش‌ترین نقش را دارند.

?دو ژن مخصوص در پروسه تمایز، بیش‌ترین فعالیت را نشان دادند: NR2F2 و EZH2. پروتئینی که توسط این ژن‌ها کد می‌شود، فعالیت ژن دیگری تحت عنوان OCT4 را سرکوب می‌کند. ژن OCT4 مسئول حفظ سلول‌های بنیادی در سطح تمایزنیافته می‌باشد.

?ژن NR2F2، EZH2 را فعال می‌کند که به‌دنبال آن بیان OCT4 سرکوب می‌شود و سلول به سمت تمایز سوق داده می‌شود؛ با کاهش بیان این ژن، تمایز سلول به کاردیومیوسیت آغاز می‌شود. یکی از محققان می‌گوید: «پیش از این بین پروتئین NR2F2 و تمایز سلول قلبی ارتباطی پیدا نشده‌بود اما مشخص شده‌بود که جهش در ژن NR2F2 منجر به نوعی نقص مادرزادی قلبی خواهد شد. هرچند که بسیار بعید است تنها یک مکانیسم، مسئول تمایز سلول‌های بنیادی به سلول‌های قلبی باشد، اما نتایج حاصل نیز گام مهمی است».

?پروسه یافت‌شده می‌تواند در برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های بنیادی جنینی نیز به‌کار رود، روشی که در آن، سلول‌های نرمال از بیمار گرفته می‌شود، دوباره برنامه‌ریزی می‌شود و به سطح سلول‌های بنیادی بازمی‌گردد و سپس به سلول مورد نظر ما تمایز داده خواهدشد تا برای مقاصد درمانی به‌کار رود.

?بااستفاه از کاردیومیوسیت‌هایی که به این طریق ساخته می‌شوند امکان پس زدن پیوند توسط سیستم ایمنی نیز کاهش خواهدیافت، چراکه این سلول‌ها از خود بیمار گرفته شده‌اند.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کشف تغییرات ژنتیکی که می‌تواند تمایز سلول‌های بنیادی به عضله قلبی را فعال کند

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن