میکروبیوم دستگاه گوارش

تغییر میکروبیوتای روده نوزاد باتوجه به نوع زایمان

تحقیقات جدید در اروپا نشان می‌دهد که نوع زایمان بر توسعه ترکیب میکروبیومی روده در نوزادان، مستقل از استفاده مادر از آنتی‌بیوتیک‌ها اثر می‌گذارد. این به نوبه خود، می‌تواند در طول سال اول زندگی، سلامت تنفسی نوزادان را تحت تأثیر قرار دهد. محققان در یک مطالعه آینده‌نگر دریافتند که رشد طبیعی میکروبیوتای روده در کودکان متولدشده از طریق سزارین با تأخیر همراه بوده و در مقایسه با نوزادانی که واژینال به دنیا آمده‌اند فراوانی بیش‌تری در باکتری‌های مضر خود دارند که این امر می‌تواند منجر به افزایش خطر عفونت‌های تنفسی شود.


پس از تولد، تنوع در میکروب‌های روده نوزادان افزایش می‌یابد تا زمانی که به وضعیت نسبتاً پایداری برسد. تصور می‌شود که سرعت و الگوی اکتساب میکروبیوم روده در نوزادان تأثیر قابل توجهی در سلامت آن‌ها در مراحل بعدی زندگی دارد. اختلال در رشد طبیعی میکروبیوم روده با برخی از بیماری‌ها از جمله بیماری روده تحریک‌پذیر، آسم، آلرژی و سرطان مرتبط است.

تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که رشد و توسعه میکروبی در اوایل زندگی متأثر از نوع زایمان است. برای ارزیابی اثرات مستقل از نوع زایمان، محققان توسعه میکروبیوتای روده را در 46 نوزاد سزارینی و 74 نوزاد واژینال با استفاده از 10 نمونه مدفوعی جمع‌آوری شده در طول اولین سال زندگی آن‌ها مورد بررسی قرار دادند. در این زمان تجویز آنتی‌بیوتیک به مادران در بخش سزارین تا بعد از بستن بند ناف به تعویق افتاد.

تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که ترکیب میکروبیوتای روده در سال اول تفاوت قابل ملاحظه‌ای در نوزادان متولد شده از طریق سزارین و واژینال داشت، که بخش اعظم آن در مدت کوتاهی پس از تولد مشخص شد. این امر با انتقال میکروب‌های واژن مادر به کودک در طی زایمان واژینال همراه است که در کودکان متولدشده به طریق سزارین این اتفاق رخ نمی‌دهد.

در نوزادان سزارینی، میکروبیوم روده پایداری کم‌تری داشته و رشد گونه‌های باکتریایی مفید Bifidobacterium spp در آن‌ها در مقایسه با کودکان متولدشده به طریق واژینال به تعویق می‌افتد. علاوه بر این، نوزادان متولد شده با سزارین صرف نظر از طول مدت بستری در بیمارستان پس از تولد، نوع تغذیه و استفاده از آنتی‌بیوتیک، دارای سطوح بالاتری از باکتری‌های روده‌ای پاتوژن هستند. محققان هم‌چنین دریافتند که میکروبیوتای روده در اوایل زندگی با تعداد عفونت‌های تنفسی در طول سال اول زندگی مرتبط است.

یافته‌های محققان نشان می‌دهد که نوع زایمان بر میکروبیوتای روده نوزاد، مستقل از استفاده مادر از آنتی‌بیوتیک‌ها در طی تولد تأثیر می‌گذارد. در مقایسه با نوزادانی که واژینال به دنیا می‌آیند، کودکان سزارینی دارای مسیرهای کلونیزاسیون باکتریایی مختلفی هستند که می‌تواند پیامدهایی برای سلامت تنفسی آن‌ها در آینده داشته باشد. تحقیقات و مطالعات بیش‌تری برای درک کامل پیامدهای این تغییرات نیاز است. بینش‌های به دست آمده ممکن است به طراحی رویکردهایی برای جلوگیری از مشکلات سلامتی به دنبال زایمان سزارین کمک کند.

توسط
Eurekalert
منبع
Current Allergy and Asthma Reports
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + = شـانزده

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن