تفاوت ژنتیکی در ابتلا به گلیوما

گلیوما شایع‌ترین نوع تومور مغزی بدخیم اولیه در ایالات متحده است و گلیوبلاستوما شایع‌ترین نوع گلیوما در بزرگسلان به‌شمار می‌رود. در حالی‌که نقش تفاوت‌های جنسیتی در بروز گلیوما و نجات یافتن بیماران مشخص شده‌است، اکنون محققین قصد دارند با بررسی تفاوت‌های ژنتیکی بر پایه‌ی جنسیت، اثر این تفاوت‌ها روی تفاوت‌های احتمالی موجود در پروفایل گلیوما بین مردان و زنان را بررسی کنند.


محققین در مطالعه‌ای جدید دریافتند که فاکتور خطر ابتلا به گلیوما در بین مردان و زنان متفاوت است. ۳۵ محقق از ۳۰ دانشگاه از کشورهای مختلف در این مطالعه شرکت کرده‌اند.

یکی از محققین عنوان کرده‌است: “تحلیل‌هایی که بر پایه‌ی جنسیت صورت می‌گیرند، مشابه با مطالعه‌ی ما، بینش‌های جدیدی راجع‌به تفاوت جنسیتی در ابتلا به گلیوما را به ما ارائه خواهند داد و هم‌چنین ممکن است تعدادی ارتباط ژنتیکی که قبلاً ناشناخته مانده بودند را نیز فاش سازند.”

محققین تفاوت‌های ژنتیکی در بین بیماران مبتلا به گلیوما، گلیوبلاستوما و سایر انواع گلیوما (غیر گلیوبلاستوما) را بر پایه‌ی جنسیتشان، بررسی کردند. محققین ۳ ناحیه را در ژنوم این افراد شناسایی کردند که دارای تفاوت‌های معناداری بین زنان و مردان بود. این تفاوت‌ها بر اساس جنسیت و نوع تومور (گلیوبلاستوما و غیر گلیوبلاستوما) متغیر بود. محققین اظهار کردند: “یک ناحیه به شکل واضحی با افزایش خطر در مردان ارتباط دارد، و ناحیه‌ای دیگر با افزایش خطر در زنان ارتباط دارد و یک ناحیه‌ی دیگر هم در زنان و هم در مردان حضور دارد، اما به‌نظر می‌رسد که در زنان ارتباط قوی‌تری وجود دارد.”

با این‌که هنوز شناخت منشأ ژنتیکی تفاوت‌های جنسیتی در بروز تومورهای بدخیم مغزی در مراحل ابتدایی به‌سر می‌برد، اما تحلیل‌هایی که به تازگی صورت گرفته‌است می‌تواند مسیری را برای آزمایش‌های ژنتیکی تعریف کند تا پزشکان قادر باشند خطر ابتلا به این تومورها را در بیماران بسنجند.

یکی از محققین می‌گوید: “برای ما تعجب‌آور بود که یک ناحیه‌ی بزرگ را در ژنوم بیماران پیدا کردیم که با گلیوما و به خصوص گلیوبلاستوما در زنان ارتباط داشت. در مطالعات قبلی بین این ناحیه و گلیوما ارتباطی پیدا نشده‌بود، اما با این‌حال در مطالعاتی که در سطح ژنوم صورت گرفته‌بود، بین این ناحیه و تعدادی از مشکلات دیگر از جمله چندین بیماری خودایمنی و افزایش سن شروع قاعدگی، ارتباطاتی یافت شده‌بود.

همانطور که در بخش بحث این مطالعه ذکر شده‌است، طبق فرضیه‌ی تعدادی از محققان اگر افزایش قرارگیری در معرض استروژن در طی زندگی باعث کاهش خطر ابتلا به گلیوما شود، بنابراین ممکن است تعدادی از واریانت‌های این ژن که در زمان شروع قاعدگی افزایش می‌یابند (و احتمالا باعث کاهش قرارگیری در معرض استروژن می‌شوند)، منجر به افزایش خطر ابتلا به گلیوما در زنان شوند.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • تولید دارو علیه انسداد شرایین مغز

  تولید دارو علیه انسداد شرایین مغز

  شرکت سوییسی بیوتکنولوژی ایدورسیا قرار است اثربخشی یکی از داروهایش به نام کلازوسنتان (Clazo…
 • استخراج THC

  روش جدید استخراج THC

  شرکت اکسیم بیوتیک اعلام کرده است روش جدیدی برای استخراج و خالص‌سازی THCکه یکی از مواد مؤثر…
 • ارتباط بین ژنتیک و مواد شیمیایی محیطی

  ارتباط بین ژنتیک و مواد شیمیایی محیطی

  محققین یک تفاوت ژنتیکی در ماهی گورخری را شناسایی کرده‌اند که با ارائه‌ی پاسخ‌های متفاوت به…
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد رهبان
بارگذاری بیشتر در علوم اعصاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

تولید دارو علیه انسداد شرایین مغز

شرکت سوییسی بیوتکنولوژی ایدورسیا قرار است اثربخشی یکی از داروهایش به نام کلازوسنتان (Clazo…