بیماری های قلب و عروق

تقابل ساعت بدن و بیماری‌های قلبی

محققان موسسه Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares، از وجود نوعی “ساعت” سخن می‌گویند که سیکل‌های شبانه‌روزی را از طریق فعالیت گروه خاصی از لکوسیت‌ها به‌نام نوتروفیل‌ها کنترل می‌کند. نوتروفیل‌ها خط اصلی دفاع بدن محسوب می‌شوند، اما عملکرد آن‌ها می‌تواند به سلول‌های سالم سیستم قلبی عروقی آسیب برساند. این ساعت ایمنی که به تازگی کشف شده است تعیین می‌کند که چه زمانی این سلول ها فعال و چه زمانی می‌بایست از خون حذف شوند.


بنا به گفته‌های دکتر Adrover “مجموعه‌ای از مولکول‌های موجود در هسته نوتروفیل و غشاء سلولی آن به الگوهای شبانه‌روزی (تاریکی-روشنایی) پاسخ می‌دهند و بدین ‌ترتیب مهاجرت و محل قرارگیری نوتروفیل‌ها را در بدن تنظیم می‌کنند.” سیستم ایمنی بدن، به‌واسطه حضور نوتروفیل‌ها، همزیستی مسالمت‌آمیزی با میکروارگانیسم‌ها داشته و آن دسته از میکروارگانیسم‌هایی که باعث عفونت می‌شوند را به طور موثری از بین می‌برند. با این وجود، عملکرد این سلول‌ها ممکن است برای بدن، گران تمام شود زیرا پاسخ ایمنی اغلب نامطلوب بوده و به آسیب بافت‌های سالم منجر می‌شود و این دقیقاً همان چیزی است که در طی انفارکتوس میوکارد، سکته مغزی، و آسیب حاد ریوی اتفاق می‌افتد.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های بیولوژیک، کنترل سیستم ایمنی بدن به‌گونه‌ای است که بتواند بدن را از عفونت محافظت کند و هیچ‌گونه آسیب جانبی را به بدن تحمیل نکند. این تیم تحقیقاتی با استفاده از تکنیک‌های ژنتیکی و تصویربرداری میکروسکوپی با وضوح بالا رفتار نوتروفیل‌ها را در طول روز بررسی کردند. استفاده از مدل‌های حیوانی بیماری‌های انفارکتوس قلبی، سکته مغزی و عفونت، نشان می‌دهد که پاسخ ایمنی در زمان های مختلف، متفاوت است. به گفته نویسنده این مقاله “به طور خاص می‌توان با دستکاری این ساعت ژنتیکی، حیوانات را در برابر عفونت مقاوم کرد، اما متأسفانه این حیوانات در برابر انفارکتوس به شدت آسیب‌پذیر هستند.” این مطالعه همچنین نشان می دهد که این ساعت ایمنی در انسان نیز وجود دارد.

این یافته‌ها از آن جهت مهم تلقی می‌شوند که این نوع آسیب قلبی‌عروقی (انفارکتوس میوکارد) مسئول اکثر مرگ‌و‌میرهای ناشی از بیماری‌های قلبی در کشورهای پیشرفته است و اکثراً در صبح زود رخ می دهد؛ و این نشان‌دهنده آن است که این اختلال از یک الگوی شبانه‌روزی پیروی می‌کند. با توجه به الگوهای شبانه‌روزی مشترک بین بیماری‌های قلبی‌عروقی، عفونت و ایمنی بدن، محققان درصدد بررسی احتمال وجود یک رابطه علت و معلولی در این زمینه برآمدند. آن‌ها مشاهده کردند که با حذف ساعت‌های نوتروفیل در موش‌ها، الگوهای شبانه‌روزی در عفونت و انفارکتوس از بین می‌رود. نکته جالب آن‌که در طول روز، نوتروفیل‌ها موجب آسیب بیشتری در انفارکتوس می‌شوند، اما در عین حال در حذف پاتوژن‌ها بسیار موثرتر ظاهر می‌شوند. بنابراین، محققان امیدوارند که با کنترل ساعت ایمنی بدن، بتوانند از این ارتباط برای درمان بیماران استفاده کنند.

منبع خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن