بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

تقویت پاسخ‌های نورونی مادران به چهره نوزاد و بالغ توسط اکسی توسین!

✅طبق یک مطالعه جدید از دانشگاه Tampere در فنلاند، استفاده از اسپری‌های بینی اکسی‌توسین پاسخ‌های مغزی به تصاویر چهره‌های نوزاد و بالغ در مادران دارای نوزاد یک ساله را تقویت کرد.


?اکسی‌توسین هورمون و نوروپپتیدی است که نقش مهمی در القای درد زایمان، ایجاد شیر و رفتارهای مراقبت از کودک در پستان‌داران دارد. تاًثیر اکسی‌توسین بر روی درک احساسات و سایر اطلاعات اجتماعی در سال‌های اخیر با استفاده از اسپری‌های بینی به‌طوروسیعی انجام شده‌است. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده‌اند که تجویز اکسی‌توسین در داخل بینی ممکن است شناخت احساسی و فعالیت مغز در بازشناسی چهره را افزایش دهد.

?اکسی‌توسین ظاهراً نقش مهمی در پردازش اطلاعات و حفظ تعاملات اجتماعی دارد. برخی محققان عنوان کرد‌ه‌ا‌ند که در آینده اکسی‌توسین ممکن است برای غلبه بر مشکلات تعاملی اولیه بین مادر و نوزاد مورد استفاده قرار بگیرد. اما اطلاعات کمی وجود دارند که اثرات اکسی‌توسین در داخل بینی به مادران صاحب فرزندان بالغ را نشان دهند.

?در مطالعه جدید بررسی شده‌است که آیا اسپری بینی اکسی‌توسین بر روی پاسخ‌های نورونی به چهره‌ها در مادران نوزادان یک‌ساله تاًثیر می‌گذارند یا خیر. با توجه به نقش اکسی‌توسین در رفتارهای مراقبتی اولیه، هدف مهم این مطالعه، بیش‌تر بررسی اثرات اکسی‌توسین در پاسخ به چهره‌های نوزاد است. پاسخ‌های مغزی توسط الکتروانسفالوگرام(EEG) اندازه گیری شد که اطلاعاتی را در مورد مراحل ابتدایی درک بینایی فراهم می‌آورد.

?شرکت‌کنندگان ۵۲ مادر فنلاندی دارای نوزاد یک ساله بودند. محققان با استفاده از EEG، پاسخ‌های نورونی مادران به چهره‌های نوزاد و بالغ را ارزیابی کردند. قبل از هر اندازه‌گیری به مادران یک پلاسبو یا اسپری بینی اکسی‌توسین داده شد. طراحی مطالعه دوسوکور برای عدم آگاهی محققان و مادران از محتوای هر اسپری بود.

?تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که اکسی‌توسین بخشی از سیگنال EEG به‌نام N170 را در پاسخ به چهره‌های نوزاد و بالغ افزایش داد. مولفه‌ی N170، فعالیت مناطق مغزی حساس به چهره‌ها را به‌وضوح منعکس می‌کند و نشان‌دهنده‌ی این است که پس از مصرف اکسی‌توسین، چهره‌ها این مناطق را بیش‌تر و قوی‌تر فعال کردند. نتایج نشان می‌دهد که اثرات اکسی‌توسین در پاسخ به چهره‌های نوزاد بزرگ‌تر از چهره‌های بالغ است.

?به گفته Peltola از دانشگاه Tampere، هدف اصلی این مطالعه، توسعه تحقیقات آزمایشگاهی درمورد اکسی‌توسین به مادران صاحب فرزندان بالغ بود که به ندرت در این نوع مطالعات مورد بررسی قرار می‌گیرند.

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

تقویت پاسخ‌های نورونی مادران به چهره نوزاد و بالغ توسط اکسی توسین! – اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن