بیوتکنولوژی کشاورزی

تلاش زیاد گیاه شناسان برای توالی‌یابی 10000 ژنوم

✅ امید به توالی‌یابی DNA هر موجود زنده روی زمین در یک گام رو به ‌جلو با اعلام هدف دستیابی به توالی حداقل ۱۰۰۰۰ ژنوم که نماینده‌ای از عمده‌ی گیاهان و ریزسازواره‌های یوکاریوتی می‌باشند افزایش یافته‌است.


?طرح ۱۰KP بخشی کلیدی از پروژه بیوژنوم زمین (EBP)، هم چنان درحال تحول برای دست یابی به حداقل داده­های توالی در ۱.۵ میلیون گونه یوکاریوت است. تلاش برای توالی ­یابی گیاهان سریع تر از جنبه­ های دیگر EBP پیش می ‌رود زیرا گیاه شناسان همکاری بیشتری با یکدیگر دارند.

?وانگ می گوید: “چیزی که ما برای طرح ۱KP بر آن تمرکز داشتیم، نمونه­ برداری از تنوع فیلوژنتیک بود نه فقط گیاهان و جانوران مدل. این روش با طرح ۱۰KP ادامه خواهد یافت.”
مایکل ملکونیان یکی از گیاه شناسان دانشگاه کلن آلمان می­ گوید: “فاکتور های مهم رونویسی که پیش از این تصور می شد زمانی تکامل یافته‌اند که گیاهان خشکی، زیستگاه های زمین را تشکیل داده اند، درواقع می­ توانند ردی از جلبک های سبز باشند.”

?در حالی که پروژه ۱KP، ترانسکریپتوم یا تمام RNA پیام رسان را که توسط یک موجود بیان می شود، به عهده گرفته؛ ۱۰KP توالی های کاملا جدیدی از کل ژنوم تولید می ­کند. به گونه ای که دانشمندان انتظار دارند که بینش ­های بنیادین و اقتصادی را افزایش دهند.

?داگلاس سلتیس، یک متخصص گیاه شناسی، می ­گوید: “این پروژه ژنوم های مرجع را برای پژوهشگران گیاهی متعددی که سیستم­ های غیرمدل را مطالعه می­ کنند فراهم خواهد کرد.” استفن اسمیت زیست شناس تکاملی دانشگاه میشیگان می گوید: “این پروژه فرصت بی سابقه­ای برای رسیدگی به مسائل اساسی در مورد تکامل گیاهان ارائه می­ کند.”

?انتظار می رود اهداف مطالعه شامل نقش تکثیر ژنوم، همبستگی بین تغییرات ژنوم و ریخت شناسی و چگونگی میزان تغییر تکامل در طول زمان باشد.

#ژنومیکس

?ترجمه : نوروزی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تلاش زیاد گیاه شناسان برای توالی‌یابی ۱۰۰۰۰ ژنوم – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن