بیوتکنولوژی کشاورزی

تلاش زیاد گیاه شناسان برای توالی‌یابی 10000 ژنوم

✅ امید به توالی‌یابی DNA هر موجود زنده روی زمین در یک گام رو به ‌جلو با اعلام هدف دستیابی به توالی حداقل 10000 ژنوم که نماینده‌ای از عمده‌ی گیاهان و ریزسازواره‌های یوکاریوتی می‌باشند افزایش یافته‌است.


?طرح 10KP بخشی کلیدی از پروژه بیوژنوم زمین (EBP)، هم چنان درحال تحول برای دست یابی به حداقل داده­های توالی در 1.5 میلیون گونه یوکاریوت است. تلاش برای توالی ­یابی گیاهان سریع تر از جنبه­ های دیگر EBP پیش می ‌رود زیرا گیاه شناسان همکاری بیشتری با یکدیگر دارند.

?وانگ می گوید: “چیزی که ما برای طرح 1KP بر آن تمرکز داشتیم، نمونه­ برداری از تنوع فیلوژنتیک بود نه فقط گیاهان و جانوران مدل. این روش با طرح 10KP ادامه خواهد یافت.”
مایکل ملکونیان یکی از گیاه شناسان دانشگاه کلن آلمان می­ گوید: “فاکتور های مهم رونویسی که پیش از این تصور می شد زمانی تکامل یافته‌اند که گیاهان خشکی، زیستگاه های زمین را تشکیل داده اند، درواقع می­ توانند ردی از جلبک های سبز باشند.”

?در حالی که پروژه 1KP، ترانسکریپتوم یا تمام RNA پیام رسان را که توسط یک موجود بیان می شود، به عهده گرفته؛ 10KP توالی های کاملا جدیدی از کل ژنوم تولید می ­کند. به گونه ای که دانشمندان انتظار دارند که بینش ­های بنیادین و اقتصادی را افزایش دهند.

?داگلاس سلتیس، یک متخصص گیاه شناسی، می ­گوید: “این پروژه ژنوم های مرجع را برای پژوهشگران گیاهی متعددی که سیستم­ های غیرمدل را مطالعه می­ کنند فراهم خواهد کرد.” استفن اسمیت زیست شناس تکاملی دانشگاه میشیگان می گوید: “این پروژه فرصت بی سابقه­ای برای رسیدگی به مسائل اساسی در مورد تکامل گیاهان ارائه می­ کند.”

?انتظار می رود اهداف مطالعه شامل نقش تکثیر ژنوم، همبستگی بین تغییرات ژنوم و ریخت شناسی و چگونگی میزان تغییر تکامل در طول زمان باشد.

#ژنومیکس

?ترجمه : نوروزی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تلاش زیاد گیاه شناسان برای توالی‌یابی 10000 ژنوم – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن