بیوتکنولوژی کشاورزی

تلاش محققان درجهت یافتن مکانیسم پایه‌ای برای رشد و بازسازی سلول‌ها

✅ شناخت عملکرد زیست شناسی ریشه برای درک این‌که چگونه گیاهان با شرایط محیطی نامطلوب، مانند خشک‌سالی سازگارهستند بسیار مهم است. دو مطالعه اخیر این نوع مکانیزم را توصیف می‌کنند؛ یکی از آن‌ها، فرایندی را نشان می­دهد که از طریق آن، سلول ها به علت تمایز سلولی متوقف می شوند، و دیگری بازسازی سلول گیاهان را پس از آسیب دیدگی توصیف می‌کند.


?سه فرضیه برای توضیح این­‌که چگونه سلول‌­ها می‌دانند چه زمانی رشد را متوقف کنند وجود دارد: پس از یک دوره خاص  پس از تقسیم؛ هنگامی‌که آن‌ها موضع ریشه خود را تشخیص می دهند؛ یا هنگامی‌که سلول‌ها اندازه خود را تشخیص دهند. نتایج نشان می‌دهد که سلول‌های ریشه می‌­دانند که چه زمانی به اندازه مناسب رسیده‌اند و پس از آن رشد و تمایز را متوقف می‌کنند.

?بر اساس تحقیقات رشد ریشه‌ها هنگامی‌که از طریق تکنیک‌های زیست شناسی مولکولی با وضوح سلولی بررسی شود، گیرنده براسینواستروئید تنها در سلول‌هایی که تقسیم می‌شوند، دوباره بازسازی می‌شود، که نشان می‌دهد اثر هورمون در سلول در طی  مرحله‌ی رشد آن در سلول باقی می‌ماند.

?استروئیدهای گیاهی برای بازسازی سلول ضروری هستند، مطالعات بیان می‌کند که وقتی سلول‌های بنیادی ریشه‌ای به علت استرس ژنومی می‌میرند، یک سیگنال هورمون استروئیدی به سلول‌های بنیادی مخزن ارسال می‌شود تا آن‌ها آسیب دیده و تقسیم شوند؛ بنابراین رشد ریشه حفظ می‌شود.
استروئید گیاهی، بر خلاف اکثر هورمون‌های گیاهی، در فواصل طولانی حمل نمی‌شود، اما مطالعات انجام شده ثابت می‌کند که حمل و نقل این هورمون‌ها در فاصله کوتاهی وجود دارد، و این برای ارتباط سلولی در طول بازسازی سلول‌ها مهم است. این سیستم سیگنالینگ پیچیده بین گروه‌های سلولی باعث می‌شود که گیاهان بیش‌تر مقاوم باشند.

?یکی از محققین می­‌گوید: «اگر ما بتوانیم این فرایندها را در ریشه تعدیل کنیم، می‌توانیم ریشه‌های قوی‌تر و بهتر را ثابت کنیم و به همین دلیل مقاومت بیش‌تری نسبت به چالش‌های تغییرات اقلیمی به دست بیاوریم». باتوجه به این­‌که خشک‌سالی اکنون جدی‌ترین مشکل در کشاورزی است، لازم است محصولاتی را به دست آوریم که با آب کم‌تری می‌توانند غذاهای سالم و با کیفیت را در مقادیر کافی تولید کنند.

?مترجم: زهرا هاشم آبادی

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن کشاورزی دام شیلات

عضویت در کانال زیست فن

تلاش محققان درجهت یافتن مکانیسم پایه‌ای برای رشد و بازسازی سلول‌ها- اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن