بیوتکنولوژی کشاورزی

تلفیق ریاضیات و زیست به ویروس‌های گیاهی مخرب حمله می‌کند

تلفیق ریاضیات و زیست به ویروس‌های گیاهی مخرب حمله می‌کند تلفیق ریاضیات و زیست به ویروس‌های گیاهی مخرب حمله می‌کند

✅ بیماری‌های گیاهی تهدید بزرگی برای امنیت غذایی جهانی خصوصا در کشورهای در حال گسترش ایجاد می‌کنند. در جنوب بیابان صحرا در آفریقا، بیماری گیاهی منحصر به فردی به نام نکروز مهلک ذرت به طور عمده‌ای به محصولات مورد استفاده انسان و دام لطمه می‌زند و درک فرایند زیستی آن برای مدیریت بیماری به علت تاثیر متقابل دو ویروس مجزا دشوار است.


?گروهی از محققان برای فهم بهتر پویایی بیماری‌ها و نحوه‌ی مدیریت آن‌ها از مدلسازی ریاضیاتی استفاده کرده‌اند. نتیجه‌ی تحقیق آن‌ها علاوه بر ارائه اطلاعاتی درباره ی نکروز مهلک ذرت، به کنترل و مدیریت بیماری‌های مخرب گیاهی که با همکاری چند عامل بیماری‌زا ایجاد می‌شوند نیز کمک می‌کند.

?ذرت‌های بیمار یا زود می‌میرند و یا گاهی عقیم و بی‌ثمر می‌شوند. ترکیبی از کشت چرخشی، کنترل کردن حشرات و استفاده از بذرهای عاری از ویروس، بهترین روش برای کنترل بیماری می‌باشد اما به عنوان یک راهکار مدیریتی فقط برای مزارع بزرگ تجاری ذرت در دسترس است.

?در اجرای مدیریت بیماری خصوصا هنگامی که اطلاعات ما در مورد مسری بودن آن پراکنده است، مدلسازی به کمک ریاضیات اهمیت زیادی دارد.

?مدلسازی ریاضیاتی در تلفیق با داده‌های زیستی و باورهای منطقی نقش مهمی ایفا می‌کند. مدیریت پایگاه داده مدلسازی به صورت بالقوه حاوی اطلاعات مفید برای روش‌های کشت محصولی دیگر در بیماری‌ها و عفونت‌های همزمان که شدیدا مخرب هستند می‌باشد.

#زیست_شناسی_محاسباتی
#افات_و_بیماریها

?ترجمه : آذین منصوری

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تلفیق ریاضیات و زیست به ویروس‌های گیاهی مخرب حمله می‌کند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن