بازنشرسلول های بنیادیمطالعات پایه

تمایز سلول های بنیادی القایی به کاردیومیست

تبدیل سلول های پوستی به سایر سلول های دارای عملکرد شامل تبدیل شدن آن ها به سلول های بنیادی پرتوان القایی(iPSCs) که ویژگی هایی شبیه با سلول های بنیادی جنینی دارند و سپس تحریک آن ها برای تبدیل شدن به سلول های بالغ است.


اما این فرایند طبق یک ساعت نامرئی انجام می شود که محققینی که قصد تولید سلول های شبه بالغ مورد نیازشان را دارند، علاقمند به تسریع این فرایند هستند که این امر برای اهداف مختلفی از تست داروها گرفته تا پیوند این سلول ها برای ترمیم آسیب ها یا درک بهتر زیست شناسی پایه صورت می گیرد.

این امر می تواند از طریق یک ترکیب مورد تایید FDA موسوم به اسید پلی اینوزین-پلی سیتیدیلیک یا pIC اتفاق بیافتد که یک مولکول RNA دو رشته ای است که سیستم دفاعی ذاتی سلول را فعال می کند. این ترکیب به طور معمولی برای تقویت واکسن ها و شیمی درمانی استفاده می شود.

محققین دریافته اند که اضافه کردن pIC به سلول های بنیادی پرتوان القایی که متحمل تمایز به سلول های عضلانی قلبی می شوند، موجب تسریع بلوغ سلولی می شود.

مطالعات بیشمار صورت گرفته معمولا منجر به تولید کاردیومیوسیت های نابالغی شده اند که قابلیت انقباضی قوی ندارند اما استفاده از plC موجب تولید کاردیومیوسیت هایی از سلول های بنیادی پرتوان القایی شد که قابلیت انقباضی بالایی دارند، ویژگی های الکتریکی را در قالب انقباض نشان می دهند و ویژگی های متابولیکی مانند کاردیومیوسیت های طبیعی دارند.

Rate this post
توسط
ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی
منبع
medicalxpress
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن