بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

تمرکز محققان ژنتیک بر اسکیزوفرنی

✅محققان دانشگاه Cardiff، ۵۰ منطقه ژنی جدید را کشف کردند که خطر پیش‌رفت اسکیزوفرنی را افزایش می‌دهد. آن‌ها هم‌چنین از اطلاعات پیشرفته‌ای در زمینه توسعه مغز استفاده کرده‌اند تا با دقت به بررسی ژن‌های جدید و مسیرهای بیولوژیکی مرتبط با این اختلال بپردازند.


?بزرگترین مطالعه انجام شده در این راستا، بررسی اطلاعات ژنتیکی در۱۰۰۰۰۰ فرد، شامل ۴۰۰۰۰ نفر با تشخیص اسکیزوفرنی بود که محققان دریافتند برخی ژن‌هایی که تحت عنوان افزایش دهنده خطر اسکیزوفرنی شناسایی شدند، قبلاً با اختلالات عصبی از جمله اوتیسم و ناتوانی ذهنی مرتبط بوده‌اند.

?پروفسور Owen، سرپرست مرکز MRC در دانشگاه Cardiff اظهار می‌کند که این یافته‌ها گام مهم دیگری در مسیر شناسایی درمان‌های جدید برای اسکیزوفرنی هستند و جهت کشف داروهای بالقوه جدید ضروری می‌باشند.

?یکی دیگر از یافته‌های مهم و غیرمنتظره این بود که ژن‌های مرتبط با خطر اسکیزوفرنی بیش‌تر برای رشد طبیعی حیاتی هستند و بنابراین جهش‌های خطرناکی را شامل نمی‌شوند. این کشف به محققان کمک خواهد کرد که تحقیق خود را در حیطه مکانیسم‌های این اختلال مانند چنین ژن‌هایی متمرکز کنند، ژن‌هایی که تنها حدود ۱۵% ژنوم انسان را تشکیل می‌دهند.

?نویسنده اول مقاله دکتر اظهار داشتPardiñas: «ما برای اولین بار نشان دادیم که متغیرهای ژنتیکی که به طور جدی بر روی عملکرد ژن تأثیر نمی‌گذارند، ممکن است اثرات دقیق‌تری بر روی ژن‌های حیاتی داشته باشند که خطر پیش‌رفت اسکیزوفرنی را افزایش می‌دهند».

?یافته‌ها به این سوال گیج‌کننده نیز پاسخ می‌دهند، که اگر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به‌طور متوسط تعداد فرزندان کم‌تری از افراد غیر مبتلا دارند چرا هنوز هم افراد بسیاری به اسکیزوفرنی مبتلا هستند؟!

?یکی از اعضای این مطالعه توضیح می‌دهد که بسیاری از متغیرهای ژنتیکی که خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را ایجاد می‌کنند نسبتاً در جمعیت رایج هستند. این مطالعه شواهد بیش‌تری را در مورد عوامل ژنتیکی پیچیده که اساس اسکیزوفرنی را تشکیل می‌دهند فراهم می‌آورد. توسعه‌ی درک ما از مسیرها و مکانیسم های بیولوژیکی درگیر در این اختلال به کشف راه‌های درمانی جدید کمک کرده و می‌تواند در آینده برای افراد مبتلا مراقبت‌های بهتر و اختصاصی‌تری را فراهم کند.

?مترجم: مژگان برات زاده

☑لینک خبر

☑لینک مقاله

☑عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑عضویت در کانال زیست فن

تمرکز محققان ژنتیک بر اسکیزوفرنی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن