بیوتکنولوژی صنعتی

تمرکز ویژه بر زیست شناسی مولکولی هم ارز است با بقای هدفمند

| تمرکز ویژه بر زیست شناسی مولکولی هم ارز است با بقای هدفمند

✅ دانشمندان کانادا، امریکا و اروپا در تلاش برای بازنویسی کتابی در مورد اکولوژی میکروبی هستند. شاخ و برگ دادن به یک مطلب جدید که توسط آن می توان گسترده ترین شکل زندگی بر روی کره ی زمین را مطالعه و بررسی کرد. نتایج اصلی این تحقیق، تغییرات در محیط های میکروبی یا برآورد صحت آن ها در روده ی انسان، فرآیندهای مهندسی پالایش زیستی، مخاطرات محیط زیستی و از دست رفتن تنوع در اقیانوس است.


? سنتز صورت گرفته در این تحقیق بر پایه ی تحقیق در محیط های میکروبی است که از دو سال گذشته آغاز شده و تیم اجرایی آن عبارتند از: دانشگاه بریتیش کلمبیا، مؤسسه ی تکنولوژی ماساچوست، دانشگاه سیمون فریزر، دانشگاه کالیفرنیا، مؤسسه ی اقیانوس شناسی Woods Hole و دانشگاه ETH سوئیس.

? محقق دانشگاه بریتیش کلمبیا که نتایج تحقیقش در Nature Ecology and Evolution به چاپ رسیده می¬گوید: «اکولوژی رایج به ما می گوید گونه ها انرژی می گیرند و یک نمونه ی آن در اکوسیستم گونه های گیاهی مشاهده می شود که از طریق فتوسنتز نور را به انرژی شیمیایی تبدیل می کنند و یا این نمونه که حیوانات برای استخراج انرژی، کربن آلی را با استفاده از اکسیژن می سوزانند. اما سیستم های میکروبی راه های بسیاری برای رسیدن به انرژی دارند، ممکن است صدها گونه همزیستی داشته باشند و عملکردهای بیوشیمیایی را در یک محیط انجام دهند.»

? یک بحث تا حدودی درست، این است که همزیستی در فرآیندهای میکروبی با فرآیندهای خنثی انجام می شود، مانند تغییرات جمعیت آماری یک جامعه. طبق بررسی روی ۵۹.۰۰۰ ژنوم میکروبی مشخص شده است که ژن ها در تغییرات بیوشیمیایی سهمی ویژه دارند و به طور نامنظم در سراسر درخت میکروبی در زندگی توزیع شده اند.

? محققان یک الگوی رایج در این حیطه از علم را نیز رد کرده اند و آن نوسانات مکرر و غیر قابل پیش بینی در ترکیب گونه های میکروبی به علت اتفاقات تصادفی تولد و مرگ در نمونه های کوچک است که محققان آن را “راندگی زیست محیطی” می نامند.

? محققان این تحقیق می گویند: «سنتز ما و شبیه سازی های کامپیوتری جدید ما، نشان می دهد که ما باید روی کنش های بیولوژیکی ناشناخته ی فروانی که بین ارگانیسم ها موجود است متمرکز شویم؛ مانند غلبه بر ویروس ها یا چالش های آنتی بیوتیکی؛ که لزوما روی جریان اصلی ژئوشیمیایی زیستی اثر نمی گذارد.»

? استاد مؤسسه ی تکنولوژی ماساچوست که البته در این مطالعه دخیل نبوده است می گوید: «اکوسیستم های میکروبی خارج از آزمایشگاه با پتانسیل انجام تغییرات متابولیکی، معمولاً در رتبه بندی تاکسا قرار دارند (تاکسا یک دسته بندی در علم بیولوژی است).»

? این تحقیق یک الگوی قوی برای کارهای بعدی است و مطالب مفیدی درباره ی اکوسیستم های میکروبی ارائه می دهد. یک نتیجه ی مهم از این تحقیق نیاز به دسته بندی تاکسا در واحدهای عملیاتی است، مشابه دسته بندی گیاهان بر اساس اکولوژی آن ها.

? این کار توسط مؤسسه ی اکولوژی و تکامل کانادا حمایت شد؛ که حامی دانشمندان برتر در تحقیق پیرامون جنگل ها، مزرعه ها، دریاچه ها و اقیانوس ها و نیز کمک به نگهداری کالا و خدماتی که آن ها عرضه می‌کنند است.

?ترجمه: مظاهر سبزی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن میکروبی، صنعتی، محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن