بیوتکنولوژی کشاورزی

تنش ناشی از آمبولیسم؛ مولفه ای برای مرگ درختان

✅ حدود نیمی از کربن دی اکسید انتشار یافته، توسط درختان وگیاهان دیگر جذب می‌شود. خشکی تهدیدی برای این جذب به شمار می‌آید که به مرور نیز درحال افزایش است. برای اولین بار، دانشمندان تمام موارد شناخته شده ایجاد شده به واسطه خشکی را برای تعیین نحوه خشکی درختان مورد بررسی قراردادند. آن‌ها دریافتند که شکست هیدرولیکی یک مولفه عمومی برای مرگ درخت است.شکست هیدرولیک زمانی رخ می‌دهد که یکی از بافت‌های ناقل آب در درخت از طریق آمبولیسم‌ها مختل شود. قحطی کربن نیز رخ‌می دهد، اماعمومیت ندارد.


?این تحقیق، روشی مستقیم برای شبیه سازی بهتر بررسی تغییرات جنگل‌ها، علفزار‌ها و دیگر مناطق بزرگ در اختیار طراحان علمی قرار م‌ دهد. این مطالعه نشان داد در حالی که قحطی کربن عمومیت دارد، شکست هیدرولیکی نیز در همه جا رخ می‌دهد و این یک انتخاب بین شکست یا قحطی نیست، چرا که آن ها می توانند با هم رخ دهند.

?تقریبا نیمی از کربن دی اکسید انتشار یافته، توسط گیاهان جذب می‌شود اما این فرایند از طریق افزایش متناوب خشکی‌های گرم تهدید شده است. یکی از بزرگ ترین عدم قطعیت‌ها در مدل سازی سطح زمین، این است که چگونه پوشش گیاهی به خشکی‌های بزرگ‌تر تهدید کننده زندگی پاسخ می‌دهد. شکست هیدرولیکی جایی است که گیاهان، اختلالی جزئی یا کامل از فرایند انتقال آب در بافت‌های آوند چوبی را به واسط تنش ناشی از آمبولیسم‌ها تجربه می‌کنند.

?این وقفه باعث جلوگیری از انتقال آب و منجر به خشک شدن می‌شود. قحطی کربن پدیده ای است که عدم توازن بین نیاز به کربوهیدرات و میزان موجودی آن، منجر به ناتوانی در رفع نیا‌های کربنی مرتبط با اسمز، متابولیسم و دفاع می‌شود.

امروزه پیشرفته ترین مدل‌ها مرگ درختان را از طریق قحطی کربن و نه شکست هیدرولیکی شبیه سازی می‌کنند. بنابراین در توسعه مدل‌های فعلی برای بهبود درک و پیش بینی بوم سازگان و پوشش‌ها، شکست هیدرولیکی باید به عنوان عاملی برای مرگ گیاهان، در کنار سایر عوامل در نظر گرفته شود.

?ترجمه: نوروزی

☑️لینک خبرhttp://goo.gl/rmaaNv

☑️لینک مقالهhttp://goo.gl/1r3MVm

☑️عضویت در زیست فن کشاورزیhttps://T.me/zistfan2

☑️عضویت در کانال زیست فنhttps://t.me/zistfan

تنش ناشی از آمبولیسم؛ مولفه ای برای مرگ درختان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن