بیوتکنولوژی کشاورزی

ارتقا تحمل گیاهان به تنش های خشکی و گرما

✅کشف یک نوع ncRNA که می‌تواند تحمل گیاهان در برابر تنش‌های گرما و شوری را افزایش دهد. این کشف می‌تواند به روشن شدن مسیری نوین در جهت مهندسی کردن تحمل به خشکی و شوری در گیاهان گیاهان کمک کند.


?محققین پژوهشکده اگریلایف تگزاس یک نوع RNA غیرکد شونده (ncRNA) کشف کردندکه تحمل گیاه به فاکتورهای خارجی غیر فیزیولوژیکی و مضر را تنظیم می­کند.این RNA در گیاهان آرابیدوپسیس و در تعداد کم تحت شرایط بدون تنش کشف شد اما وقتی گیاهان با تنش‌های خشکی یا شوری مواجه شدند مقدار آن افزایش‌یافته و باعث افزایش سطح ncRNA و یک افزایش نسبی در تحمل گیاهان به تنش خشکی و شوری در مقایسه با گیاهان بدون تغییر سطح RNAی غیرکد شونده شد.

?دکتر ژیانگ مسئول این پژوهشکده بیان کرد:۳ نوع ncRNA وجود دارد. ncRNA های کوچک که در سال‌های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند اما در اکثر موارد ncRNA و مانند آن نوعی که به اثر آن بر تحمل گیاهان آرابیدوپسیس به تنش خشکی و شوری پی برده شد، نقش بیولوژیکی آن‌ها ناشناخته می‌ماند.

?برخلاف بیشتر RNAها که مستقیم تولید پروتئین می­کنند. ncRNA مستقیماً پروتئین تولید نمی‌کنند، اما می‌توانند بر چگونگی بیان ژن‌ها در روش‌های بی‌شمار دیگری تأثیر بگذارند و همچنین آن­ها به‌عنوان تنظیم‌کننده فرایندهای مهم بیولوژیکی در نظر گرفته می­­ شوند.

?تفاوت اصلی بین ncRNA های کوچک و طولانی، تعداد نوکلئوتیدهای موجود در ساختار آن‌هاست که در نوع کوچک تعداد آن کمتر است.

?ژیانگ بیان کرد که بررسی اثر ncRNA ها، رهیافتی جدید در پژوهش‌های تحمل گیاهان به تنش‌های خشکی و شوری است.بیشتر پژوهش‌های کنونی بر بهبود تحمل گیاهان به تنش­ها، بر IncRNA ها متمرکز نشده‌اند اما بر ژن­هایی که تولید پروتئین را کد می­کنند تمرکز دارند. اما اغلب دست‌کاری ژن‌های مذکور رشد و توسعه گیاه را مختل می‌کند.

?ncRNA موردبررسی توسط تیم ژیانگ می‌تواند تنظیم‌شده و بدون اینکه هیچ‌گونه آسیب جدی به سلامت گیاهان وارد شود.گام بعدی می‌تواند در مهندسی سطوح LncRNA در گیاهان غیر از خانواده آرابیدوپسیس و تست بهبود بخشیدن تحمل به خشکی و شوری در طیف وسیع­تری باشد.

مترجم: آرمان جمالی

✅لینک خبر

☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ارتقا تحمل گیاهان به تنش های خشکی و گرما – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن