بیوتکنولوژی کشاورزی

تنظیم قلمروهای دوگانه‌ی زنبورهای عسل توسعه یافته، توسط رژیم miRNAهای گیاهی

✅ رژیم غذایی لاروهای زنبور عسلی که به کارگر تکوین پیدا می‌کنند، غنی از miRNAهای گیاهی است. درحالی که miRNAها به طور کلی تنظیم­ کننده‌­های منفی بیان ژن در یوکاریوت‌ها هستند، توسعه لاروها را هنگام مصرف گرده و جذب miRNAهای گیاهی، به صورت منفی تنظیم می‌کنند.


درحالی که ملکه‌­ها و کارگران به طور ژنتیکی یکسان هستند، ملکه‌­ها دارای قدرت باروری هستند و اندازه‌ای بزرگ‌تر، رشدی سریع‌تر و طول عمر بیشتری نسبت به کارگران دارند. دیدگاه رایج این است که تغذیه، تعیین‌کننده این تمایز است: ژله‌ی رویال تمایز لارو به ملکه را تحریک می­‌کند در حالی که گرده مصرف شده توسط باقی لاروها باعث ایجاد زنبور عسل کارگر می‌­شود. با این حال هنوز چگونگی تاثیر تغییرات رژیم غذایی بر تنوع مسیر رشد زنبور عسل کاملا درک نشده است.

در مطالعات قبلی گروه تحقیقاتی گزارش کردند که miRNAهای گیاهی به واسطه رژیم‌های گیاهی جذب می‌شوند، از دستگاه گوارش عبور کرده، وارد خون می ‌شوند، در بافت‌ها تجمع پیدا کرده و بیان ژن را در حیوانات به شکل درون‌زاد تنظیم می­کنند. همچنین بیان کردند که miRNAهای برون‌زاد جذب شده می‌­توانند بیان ژن را به شکل درون‌زاد تنظیم و فنوتیپ‌های حیوانی را تغییر دهند. جالب توجه است که از آن جا که اجزای گرده، بیشتر گیاهی هستند و ژله رویال ترشح غدد زنبورهای پرستار است، رژیم­های غذایی برای لار­وهای کارگر و ملکه به طور متفاوتی از منابع گیاهی و حیوانی حاصل می­‌شود.

آن ها گزارش کردند که گرده‌ها نسبت به ژله‌ی رویال غنی‌تر از miRNAهای گیاهی هستند. درحالی که miRNAهای گیاهی گرده برای لارو‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، باعث تاخیر در تکوین و کاهش اندازه بدن و تخمدان در زنبورهای عسل می‌شوند، درمقابل miRNAهای ژله رویال برای رسیدن به سطح عملکردی کافی نیستند. به همین دلیل لاروهایی که به ملکه تکوین می‌یابند، این مقررات را از بین می‌برند.

به طور خلاصه این مطالعه مکانیسم جدیدی را کشف می‌کند که miRNAهای گیاهی در رژیم لاروی زنبورهای کارگر تمایز را به تاخیر انداخته، تخمدا‌ن‌ها را غیرفعال نگه می‌دارد و در نتیجه موجب به وجود آمدن زنبورهای کارگر عقیم می‌شود.

#اکولوژی

ترجمه : نوروزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تنظیم قلمروهای دوگانه‌ی زنبورهای عسل توسعه یافته، توسط رژیم miRNAهای گیاهی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن