سلول درمانیسلول های بنیادی

راهی برای کمک به تنفس آسان تر نوزادان نارس

دیسپلازی ریوی (BPD) یک بیماری مزمن ریوی است که نوزادان نارس به دلیل استفاده از دستگاه اکسیژن رسانی برای تنفس ،به آن مبتلا می‌شوند. این بیماری می‌تواند منجر به مشکلات دائمی ریه و حتی مرگ شود. محققان برای درمان این بیماری سلول درمانی را پیشنهاد کردند.


به نوزادی، نارس گفته می‌شود که قبل از هفته‌ی 37 ام بارداری به دنیا بیاید. نوزاد در هنگام تولد به دیسپلازی ریوی مبتلا نمی‌شود بلکه این بیماری همراه با سندرم زجر تنفسی در نوزادان نارس ایجاد می‌شود که برای تنفس به مدت طولانی نیاز به کمک دارند که منجر به عدم تکوین کامل و آسیب به ریه‌ها می‌شود. نوزادان نارس به دلیل کامل نشدن تکوین ریه‌ی خود برای تنفس نیاز به دستگاه اکسیژن رسانی دارند و همین امر به مرور باعث بروز آسیب به ریه می‌شود.

دیسپلازی یعنی تغییرات غیر عادی در ساختار یا سازمان گروهی از سلول‌ها؛ تغییرات سلولی ناشی از دیسپلازی بر مسیرهای کوچک عبور هوا و آلوئول ریه اثر گذاشته و تنفس را با مشکل مواجه می‌کند.

دانشمندان با توالی یابی RNA در سلول‌های ریه نوزاد نارس، پیشنهاد درمان این بیماری برپایه‌ی سلول‌های پیشرو اندوتلیالی به نام c-KIT را دادند. این سلول‌ها در ریه جنین و نوزاد فراوان هستند و باعث شکل گیری مویرگ‌ها و کیسه‌های هوایی (آلوئول) می‌شوند.

توالی یابی RNA بافت ریه‌ی نوزاد انسان و موش، نشان داد که سلول‌های پیشرو اندوتلیالی c-KIT برای تکوین کیسه‌های هوایی و رگ‌های خونی نیاز به پروتئین‌های FOXF1 و c-KIT دارند. این سلول‌ها نسبت به غلظت بالای اکسیژن بسیار حساس هستند، به همین علت تکوین ریه در نوزادان نارس به دلیل استفاده ازدستگاه‌های اکسیژن رسان با مشکل مواجه می‌شود.

در این مطالعه پیشنهاد شد که استفاده از سلول‌های اندوتلیال اهدایی دارای c-KIT و یا ساخت آن‌ها به وسیله‌ی سلول‌های بنیادی پرتوان می‌تواند راهی برای درمان BPD و یا بیماری های دیگر ریوی مرتبط با کمبود آلوئولی و رگ‌های خونی ریوی باشند.

این تحقیقات بر روی نوزاد موش انجام گرفت که موش را با شرایط اکسیژن بالا تیمار کردند تا ریه موش، مدلی حیوانی برای مطالعه BPD شود و سپس از درمان با سلول های پیشرو اندوتلیالی دارای C-KIT استفاده شد. نشان داده شد که تزریق این سلول‌ها به خون محیطی، ساخت رگ‌های خونی ریوی و کیسه‌های هوایی را در حیوانات افزایش می‌دهد.

در آینده تحقیقات بر روی حیوانات بزرگ‌تری نظیر گوسفند برای تأیید اثرگذاری این روش برای درمان این بیماری نیاز است.

توسط
Bioengineer.org
منبع
ATS Journals
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− سـه = دو

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن