بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

تنفس گوگردی در پستانداران

✅ نوع خاصی از یک متابولیت گوگرددار رایج که دارای فعالیت آنتی‌اکسیدانی بوده با کمک یک آنزیم در میتوکندری تشکیل می‌شود و به عنوان یک هدف بالقوه تحقیق برای درمان‌های آینده بیماری‌های متعدد مطرح می‌شود.

? محققان دانش جدیدی در شکل‌گیری گروهی از ترکیبات موجود در بسیاری از میکروارگانیسم‌ها به دست آورده‌اند که گفته می‌شود این ترکیبات آنتی‌اکسیدان‌های قوی هستند که سلول‌ها را در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. آن‌ها دریافتند که این ترکیبات برای حمایت از متابولیسم انرژی میتوکندری، تنفس گوگردی، نیز ضروری هستند. تنفس گوگردی برای اولین بار در انسان و سایر پستانداران شناسایی شد.

? ترکیباتی مانند هیدروپرسولفید سیستئین (CysSSH) و سایر پرسولفیدها در اکثر موجودات، از تک‌سلولی‌ها گرفته تا انسان‌ها و حتی در محیط طبیعی و مواد غذایی به‌طور گسترده حضور دارند. اعتقاد بر این است که آن‌ها به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند و سلول را از آسیب رادیکال‌های آزاد مضر مصون نگه می‌دارند. این رادیکال‌ها محصول آلاینده‌ها یا فعالیت طبیعی سلول هستند و می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌های مختلف مانند سرطان شوند. بااین‌حال، چگونگی تشکیل این مولکول‌های واکنشی گوگرد و نقش دقیق آن‌ها در سلول به خوبی درک نشده است.

? محققان با مطالعه چگونگی تشکیل CysSSH در سلول‌ها دریافتند که اسیدآمینه L-cystein به عنوان یک بلوک ساختمانی اولیه در سنتز CysSSH نقش دارد. این اسیدآمینه از طریق یک واکنش کاتالیزشده توسط cysteinyl-tRNA synthetases (CARSs)، یک خانواده آنزیمی موجود در بسیاری از سلول‌های پستانداران، در فرایند سنتز دخالت می‌کند. دو نوع آنزیم CARS مختلف وجود دارد که یک نوع آن در سیتوپلاسم سلول و دیگری در میتوکندری حضور دارد. محققان ژن‌هایی تولیدکننده انواع دیگر آنزیم‌ها را در موش و انسان غیرفعال کردند. آن‌ها مشاهده کردند که آنزیم موجود در میتوکندری مسئول تولید بسیاری از ترکیبات CysSSH و سایر پرسولفیدها است. آنزیم بعد از تولید شدن در میتوکندری، وارد سیتوپلاسم سلول می‌شود و در آنجا واکنش سنتز CysSSH را کاتالیز می‌کند. آنزیم درون میتوکندری، همچنین مسئول تولید انرژی و بقاء میتوکندری است که اغلب به عنوان نیروگاه سلول یاد می‌شود.

? محققان با شناسایی نقش‌های دوگانه CARS ها، اهمیت این آنزیم‌ها را در دفاع آنتی‌اکسیدانی و تولید انرژی نشان دادند. آن‌ها یک مسیر سلولی را کشف کردند که بدون نیاز به اکسیژن از تنفس گوگردی پشتیبانی می‌کند. این کشف احتمالاً می‌تواند راه را برای تحقیق درباره اینکه چگونه آنزیم‌ها می‌توانند به درمان بیماری‌های ناشی از افزایش اکسیدان‌ها یا اختلال عملکرد میتوکندریایی مانند دیابت، بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD)، آترواسکلروزیس و بیماری قلبی عروقی کمک کنند، هموار کند. این یافته‌ها همچنین قادر به افزایش مدت و کیفیت زندگی هستند و حتی ممکن است امیدهای جدیدی را برای تشخیص، پیشگیری و درمان سرطان فراهم آوردند.

?ترجمه: فائزه ابوطالبی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تنفس گوگردی در پستانداران – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن