بیوتکنولوژی کشاورزی

تهدید صنعت روغن زیتون اروپا توسط یک عامل بیماری‌زای مرگبار

روغن زیتون فرا بکر (extra-virgin)، که یکی از عناصر نمادین رژیم غذایی مدیترانه‌ای محسوب می شود، اثرات مفیدی در پیشگیری از سرطان و هم‌چنین چندین اختلال دیگر دارد. تولید روغن زیتون از این منطقه شروع شد و دامنه مصرف آن را تقویت کرد؛ با این حال، تهدید صنعت روغن زیتون اروپا توسط یک عامل بیماری‌زای مرگبار، موضوعی است که محققان زیادی از سراسر جهان در تلاشند تا راه‌حل‌هایی برای آن پیدا کنند.


در طول هزاران سال، درختان زیتون در سواحل مدیترانه از نسلی به نسل دیگر توسط استعمارگران یونان باستان و تمدن‌ها و فرهنگ‌های متعدد، کاشته شده‌ اند. این فعالیت پایدار کشاورزی به شکل گیری اصطلاح “جنگل درختان زیتون” انجامید، که یک نماد برای میراث فرهنگی-محیطی مدیترانه محسوب گردیده و شامل درختان هزار ساله، در منطقه آپولیا (Apulia) که منحصرا در ایتالیای جنوبی یافت شده‌اند، است.

Enrico Bucci، پروفسور و مدیر بخش Cancer Systems Biology و برنامه‌های سلامت الکترونیک در انستیتو تحقیقات سرطان و پزشکی مولکولی Sbarro در دانشگاه Temple، بیان داشت: “باغ‌های زیتون در ایتالیای جنوبی در معرض یک تهدید شوم قرار دارند.”

پیش از این در سال ۲۰۱۷، Bucci با انتصاب Accademia dei Lincei (یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین آکادمی‌های علمی جهان)، مهارت‌های خود را در زمینه داده‌کاوی و آنالیز به‌کار گرفت. مهارت‌هایی که او معمولا در زمینه‌های Systems Biology ارائه می‌دهد، برای استخراج و پردازش اطلاعات هزاران درخت زیتون Apulian به کار گرفته شدند که وجود ارتباط میان باکتری و بیماری را تایید کرد.

پس از آن، او صدها مقاله علمی را اصلاح نمود، که جزئیاتی از بوم‌شناسی، پتانسیل بیماری‌زایی، بیولوژی مولکولی و دیگر جنبه‌های مرتبط با فعل و انفعالات میان باکتری، ناقل‌های آن و گیاهان میزبان ارائه می‌کردند. حاصل تمامی این فعالیت‌ها جمع‌بندی یک مقاله مروری state-of-art است که جلد نشریه Elsevier با تیتر “ارتباطات تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک” را به خود اختصاص داد.

دکتر Bucci بیان کرد: “اپیدمی مرگ درختان هزار ساله زیتون که مناظر کشاورزی Apulian را ویران کرده ، باکتری Xylella fastidiosa است. زیرگونه pauca، که در ایتالیا حضور دارد، می‌تواند به سرعت درختان زیتون را نابود کند. این باکتری در تقابل با تمام زیر‌گونه‌هایی که در کالیفرنیا مشاهده شده‌اند، می‌تواند تاکستان‌ها و مزارع بادام را نیز تهدید کند. هم اکنون درمانی برای این عفونت وجود ندارد؛ با این حال، ممکن است سیاست‌های مهار به‌کار گرفته شده در کالیفرنیا برای پیشگیری از گسترش بیش‌تر اپیدمی Xylella در تاکستان‌ها، با در نظر گرفتن تفاوت‌های زیتون و انگور، در اینجا نیز مفید باشند.”

دکتر Bucci، در پاسخ به دیدگاه شایعی در جامعه علمی، توضیح داد: “چنان که من با مطالعه منابع علمی در دسترس آموخته‌ام، محققان از سراسر جهان سخت در تلاشند تا راه‌حل‌هایی برای این مشکل پیدا کنند. درواقع رویکرد‌های امیدوار کننده‌ای با هدف مهار کردن عفونت یا یافتن ارقام زیتون مقاوم تحت مطالعه هستند. با این حال، محققان به زمان بیشتری نیاز دارند تا شواهد محکم‌تری فراهم کنند. چرا که درمان آلودگی در جنوب ایتالیا با تمام راهکارهای در دسترس ضروری است.”

❇ مترجم: آزاده داودی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن