زیست تودهمدیریت پسماند

تهیه غذا و انرژی از زباله

در پروژه‌ Ways2Taste زباله به یک منبع تهیه انرژی تبدیل می‌شود، محققان دانشگاه بوراس در حال تحقیق بر روی نوعی از قارچ هستند که از زباله تغذیه کرده و آن را به غذا و انرژی تبدیل می‌کند. هدف این است که قارچ تولید شده در هر آب و هوایی رشد کند و یک منبع جدید پروتئین باشد.


دو مشکل بزرگ محیط زیست کنونی، یکی کمبود منابع و دیگری حجم زیاد پسماند می‌باشد. نتیجه‌ی این تحقیق، راه‌ حلی برای هر دو مشکل است؛ تولید قارچی که پسماند کارخانه و خانه‌ها را به غذا و کود زیستی تبدیل کند.

رهبر پروژه -پروفسور  محمد طاهرزاده- می‌گوید: “شعار ما این است که زباله‌ای وجود ندارد و همه‌ آن‌ها منابع‌ انرژی‌ هستند، اما علم ما برای استفاده از آن‌ها کافی نیست. این قارچ یک نمونه‌ هوشمند است که در هر آب و هوایی می‌تواند رشد کند؛ مانند یک نوع گوشت گیاهی. اما ما بر روی تولید پلاستیک زیستی، رنگدانه، غذای حیوانات و اتانول نیز تمرکز می‌کنیم. تفاوت ما و دیگر روش‌های بازیافت این است که ما نه تنها می‌توانیم محصولات جدیدی از زباله‌های دور ریختنی تولید کنیم، بلکه برای آینده نیز، که با کمبود مواد بسیاری مواجه می‌شویم نقش مهمی را ایفا کنیم.”

زباله‌هایی که محققان برای این پروژه استفاده می‌کنند از نانوایی‌ها، کارخانه‌های بستنی‌سازی و شیرینی‌سازی و غذا فروشی‌های سطح شهر به‌ دست می‌آیند. پسماند‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند، از زباله‌های نسبتاً تمیز مانند نان خشک گرفته تا زباله‌های خیلی کثیف مانند زباله‌ کشتارگاه‌ها و کودها. آن‌ها در تلاش‌اند تا متوجه شوند که چگونه با فرایندهای مختلف، قارچ می‌تواند بر روی زباله رشد کرده و زیست‌توده تولید کند، تا با استفاده از انرژی حاصل، محصولات مختلفی مانند غذا تولید کنند.

شرکت‌کنندگان این پروژه، بخش غذا و علم تغذیه دانشگاه چالمرز به همراه 18 شرکت محلی دیگر می‌باشند. رهبر پروژه خاطرنشان کرد که آن‌ها می‌خواهند در آینده کار خود را به طور بین‌المللی توسعه دهند، یک مرکز پرورش قارچ در بوراس تأسیس کرده و با تولید قارچ مفید به کارخانه‌ها کمک کنند.

منبع خبر
لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن