بیوتکنولوژی پزشکی

توالی یابی ژنوم سوسری آمریکایی برای اولین بار

✅ گروهی از محققان دانشگاه طبیعی جنوب چین و آکادمی چینی علوم، برای اولین بار ژنوم سوسری آمریکایی را توالی یابی کرده‌اند. در مقاله‌ای که در نشریه Nature Communications منتشرشده‌است، این گروه ویژگی‌های ژنوم را توصیف می‌کنند که احتمالاً برای اثبات مفید بودن این حشره در سازگاری با محیط‌زیست بسیار مناسب است.


?آن‌ها حشراتی کشف کردند که تقریباً ۲۰۰۰۰ ژن دارد، شگفت‌آور این‌که نزدیک به تعداد ژن‌های انسانی است. این ژنوم یکی از بزرگ‌ترین آن‌­ها در میان جهان حشرات است که تنها کمی کوچک‌تر از ملخ است، اگرچه بسیاری از بخش‌­های آن، به نظر می‌رسد تکراری هستند.

?اما شاید مهم‌تر از همه، این تیم متوجه شد که سوسری دارای ژن‌هایی است که بوی قوی آن را به وجود می‌آورد، برخی از آن‌ها که در مکان‌های کثیف رشد می‌کنند به مبارزه با عفونت‌ها و به سم‌زدایی دیگران در هنگام مصرف مواد غذایی سمی کمک می‌کنند. هم‌چنین دارای ژن‌هایی است که ایمنی را به ارمغان می‌آورد و کمک می‌کند تا طیف گسترده‌ای از مواد غذایی را متابولیزه کنند، ازجمله آن‌ها، برخی از مواد موجود در حشره‌کش‌ها است. آن‌ها متوجه شدند که ژن‌هایی نیز وجود دارد که انواع بیماری‌ها و دیگر ژن‌ها را از بین می‌برد. محققان همچنین تعداد زیادی از ژن‌های مرتبط با رشد فیزیکی را کشف کرده‌اند که اجازه می‌دهد تا حشره رشد کند و بارها و بارها در طول زندگی‌اش پوست‌اندازی کند.

?محققان نشان می‌دهند که سوسری آمریکایی دارای یک ژنوم است که آن ابزارهایی که در محیط‌های گاهی خصمانه باید وجود داشته‌باشد را فراهم می‌کند. این موضوع توضیح می‌دهد چگونه آن بزرگ‌ترین حشره‌ای است که در میان انسان‌ها زندگی می‌کند. در یک یادداشت مثبت، محققان گزارش داده‌اند که هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد حشرات می‌توانند در یک هولوکاست هسته‌ای زنده بمانند.

?محققان خاطرنشان می‌کنند که ژنوم آفات، به‌احتمال‌زیاد در بسیاری از مزایا، مانند یادگیری نحوه‌ی زنده ماندن در محیط‌هایی که اکثر حشرات و حیوانات دیگر را می‌کشند و یا این‌که چگونه قادر به بازسازی اندام است، کمک می‌کند. هم‌چنین این احتمال وجود دارد که روزی دانشمندان در مطالعه ژن سوسری، راهی برای ریشه‌کن کردن آن‌ها پیدا کنند.

?مترجم: الهام بیابان گرد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

توالی یابی ژنوم سوسری آمریکایی برای اولین بار – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن