بیوتکنولوژی کشاورزیژنومیکس

توالی یابی ژنوم کدو تنبل، نمایش تاریخچه تکاملی غیرمعمول

✅ برای برخی، کدو تنبل یادآور دکوراسیونی از هالووین است، اما برای بسیاری از مردم سراسر جهان، تامین کننده غذا به حساب می‌آید. دانشمندان، ژنوم دو گونه مهم کدو تنبل، Cucurbita maxima و Cucurbita moschata را توالی یابی کردند. ژانگجون فی، استاد دانشگاه BIT، گفت: “کدو تنبل به عنوان یک غذای اصلی در بسیاری از کشور‌های در حال توسعه مورد استفاده قرار می گیرد و برای مصارف آشپزی و زینتی در سراسر جهان کشت داده می‌شود.”


?محققان این دو گونه کدو تنبل را برای درک بهتر ویژگی‌های مطلوب و در عین حال مغایر آن‌ها، توالی یابی کردند: Cucurbita moschata برای مقاومتی که در برابر بیماری و سایر تنش‌ها مانند دمای شدید دارد و C. maxima به خاطر کیفیت و نقش تغذیه ای، شناخته شده اند. علاوه بر این، نوع حد واسط و دورگه حاصل از این دو گونه، که Shintosa نامیده می‌شود، نسبت به C. moschata مقاومت بیشتری در برابر تنش‌ها دارد و اغلب به عنوان پایه ای برای سایر محصولات زراعی مانند هندوانه، خیار و خربزه استفاده می‌شود. پرورش دهندگان با برش گیاه تازه رشد کرده از ریشه و اتصال ساقه‌های گیاهان دیگر به آن، قدرت و مقاومت ریشه ای زیادی به آن‌ها می‌بخشند.

?پس از رمزگشایی، توالی‌های ژنوم، یک منبع مهم برای تحقیقات علمی بیشتر و اصلاح محصولات Cucurbita هستند. محققان با تجزیه و تحلیل ژنوم قادر خواهند بود بسیاری از ژن‌های مرتبط با صفات مطلوب کدو تنبل را شناسایی و عامل ژنتیکی ایجاد کننده فنوتیپ‌هایی گسترده در دورگه Shintosa را درک کنند. فی ژیوم گفت: “توالی‌های ژنی با کیفیت بالا در کدو تنبل، منجر به بررسی‌های ژنتیکی کارامد تر ویژگی‌های زراعی مهم خواهد شد، و در نتیجه روند اصلاح برای بهبود کدو تنبل را سرعت می‌بخشد.”

?در حالی که هدف نهایی توالی یابی ژنوم اتصال ژن‌های خاص به صفاتی است که تحت کنترل قرار می‌دهند، نتایج توالی یابی کدو نیز یک تاریخ تکاملی جالب برای گونه‌های Cucurbita نشان داد. محققان با مقایسه ترکیب ژنوم Cucurbita با سایر کدو‌ها، دریافتند ژنوم کدو با مخلوطی از دو ژنوم قدیمی، یک تتراپلوئید است. اگرچه امروزه کدو تنبل دیپلوئید در نظر گرفته می‌شود، تجزیه و تحلیل توالی ژنوم نشان داد که بین ۳ تا ۲۰ میلیون سال پیش، دو گونه اجدادی متفاوت، ژنوم‌های خود را برای ایجاد یک تتراپلوئید مشابه با هم ترکیب کردند.

?ترجمه: نوروزی

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن کشاورزی

☑️عضویت در کانال زیست فن

توالی یابی ژنوم کدو تنبل، نمایش تاریخچه تکاملی غیرمعمول – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن